Dopravce KŽC Doprava uvedl do provozu dvě nové motorové jednotky pro linku S34

Vlak byl při slavnostním uvedení do provozu ve stanicích velkolepě přivítán

V pátek 22. března 2019 dopravce KŽC Doprava slavnostně pokřtil a uvedl do pravidelného provozu dvě nové částečně nízkopodlažní klimatizované motorové jednotky, které pro dopravce vyrobila společnost ŽOS Zvolen. Za přítomnosti novinářů byly obě jednotky pokřtěny na pražském hlavním nádraží a následně se vydaly do pražských Čakovic, kde nahradí staré „motoráky“ na vlakové lince S34 z Masarykova nádraží. Během prezentační jízdy směrem do Čakovic vlak zastavil ve stanicích Praha – Satalice a Praha – Kbely, kde byl velkolepě přivítán místním obyvatelstvem. O slavnostním uvedení nových jednotek do pravidelného provozu byli obyvatelé ze strany místních městských úřadů pravděpodobně hodně informováni.  

Jednotky řady 813 od slovenského výrobce ŽOS Zvolen jsou částečně nízkopodlažní motorové jednotky s kapacitou 65 míst k sezení a až 102 míst ke stání.  Vlaky jsou vybaveny čalouněnými látkovými sedadly, klimatizací, a Wi-fi připojením na internet. Jednotlivé prvky interiéru jsou označeny také v Braillově písmu.

Autorem designového řešení kabiny a stanoviště strojvedoucího je Prof. Štefan Klein, který navrhl tvar čela vozidla i uspořádání stanoviště. Profesor Klein vede oddělení Transport designu na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě je autorem projektu Aeromobil – prvé létací auto. Kromě jiného spolupracoval také na návrhu designu motorové lokomotivy 755.001, která získala slovenskou národní cenu za design.

Věříme, že motorové jednotky 813 + 913.2 z našeho výrobního podniku zkvalitní provoz a komfort cestujících na vlakových linkách hlavního města Prahy a opakovaně s nimi budou cestovat do práce i za volnočasovými aktivitami,“ dodává ředitel ŽOS Zvolen Peter Rešetár.

„Od roku 2013 si městská vlaková linka S34 získává stále větší oblibu cestujících, zejména pro svoji rychlost, která směle konkuruje nejen kombinaci autobusu s metrem, ale i individuální automobilové dopravě. Z konečné stanice v Čakovicích dojedete až do centra Prahy za pouhých 25 minut. Čakovice, Kbely i Satalice se poprvé v historii dočkají nízkopodlažních vlaků,“ uvádí náměstek primátorka hl. m. Prahy a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

„Linka S34 je v provozu každý pracovní den v hodinovém intervalu v koordinaci s ostatními vlakovými linkami Českých drah. Každý den přepraví linka S34 až 700 cestujících a tento počet stále roste. Věřím, že s novými vozidly bude cestujících na této lince přibývat ještě rychleji,“ doplňuje ředitel ROPID Petr Tomčík.

Setkání starého “motoráku” a nové jednotky v Praze Satalicích.

Ředitel společnosti KŽC Doprava Bohumil Augusta k těmto novým vlakům dodal: „Tyto nové motorové jednotky 813, které jsme nasadili do provozu, jsou aktuálně nejmodernějšími vozidly v Praze a ve Středočeském kraji. My jako dopravce, který je znám především systematickou péčí o provoz historických železničních vozidel, přicházíme nyní s konceptem zcela odlišným: do systému PID nasazujeme to nejnovější, co se vyrábí. Těší nás to, neboť linka S34 není linkou nostalgickou, turistickou a rekreační, ale linkou, která v pracovní dny zabezpečuje rychlé, kvalitní a efektivní spojení okrajových částí Prahy s jeho centrem.“

Linka S34 má celkem 5 stanic (Masarykovo nádraží, Vysočany, Satalice, Kbely a Čakovice) a celou trasu ujede cca za 25 minut. Souběžně s ní jezdí v tomto úseku také vlakové linky S3, R21 a R43 Českých drah.

Interiér nové motorové jednotky.

Dopraváček, zdroj: ROPID

Leave a Reply

%d bloggers like this: