SONY DSC

Tramvaj T3 Coupé boduje, získala prestižní designérskou cenu

Mezinárodní porota hodnotila více jak 5 500 produktů z 55 zemí celého světa

Vyhlídková tramvaj T3 Coupé získala prestižní designérskou cenu RED DOT DESIGN AWARD 2019 v kategorii Product Design. T3 Coupé vytvořili ve spolupráci se studiem Anna Marešová designers během jednoho roku zaměstnanci Opravny tramvají Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) v pražské Hostivaři. RED DOT DESIGN AWARD pořádá německé Design centrum Nordheim Westfalen od roku 1955. Ceny jsou udělovány výjimečným produktům z oblasti průmyslového a produktového designu a jedná se o nejprestižnější ocenění na světě. Slavnostní předání ceny se uskuteční 8. července 2019 v Design muzeu v Essenu.

Mezinárodní porota ve složení 40 nezávislých odborníků z řad profesionálních designérů, profesorů a odborných novinářů hodnotila přísným okem více jak 5 500 produktů z 55 zemí celého světa. Tramvaj T3 Coupé je zaujala svým konceptem s odkazem na historii veřejné dopravy v Praze, promyšleným řešením, velmi detailním a kvalitním zpracováním.

„Gratuluji týmu studia Anny Marešové k získání nejprestižnější celosvětové ceny v oblasti designu. Rád bych poděkoval všem 40 zaměstnancům různých profesí naší Opravny tramvají, kteří strávili projektem T3 Coupé rok života. Bez jejich umu, entusiasmu a zapálení pro projekt T3 Coupé bychom nebyli součástí tohoto významného momentu,“ shrnul Petr Witowski, generální ředitel a předseda představenstva DPP.
Designéři ze studia Anna Marešová designers se nejvíce inspirovali původní tramvají T3 designéra Františka Kardause, ale pro nápady chodili i do starších typů tramvají. Součástí interiéru je tak i bar, který vychází z pultu pro prodej jízdenek v tramvaji T1. Výraznou inspirací jsou i střešní okna, která vycházejí z československé autobusové legendy – vozu Škoda 706 RTO LUX.
„Navazujeme na to nejlepší z našich tradic. T3 Coupé má ambici navázat nejen na historický otevřený vůz č. 500 z roku 1913, ale i na salónní vůz č. 200 z roku 1900, který byl prezentován na Světové výstavě v Paříži. Naše produkty se po právu vrací na světový trh,“ uvedl Jan Šurovský, technický ředitel DPP a manažer projektu T3 Coupé.

Tramvají T3 Coupé měli cestující možnost se poprvé svézt virtuálně během Designbloku 2017. Při následujícím jubilejním 20. ročníku Designbloku 2018 již návštěvníci spatřili tramvaj na vlastní oči a mohli využít okružní jízdy. Dnes je vůz T3 Coupé vypravován z vozovny Střešovice k vyhlídkovým jízdám. Kapacita vozidla je 31 cestujících, cena za pronájem na hodinu činí 7 700 Kč vč. DPH. Tramvaj je možné si pronajmout prostřednictvím webových stránek Dopravního podniku.

Dopravní podnik připravil na svém fanshopu pro fanoušky dopravy speciální edici s motivem T3 Coupé a pro rok 2019 vydal monotematický velkoformátový nástěnný kalendář. Na kanále YouTube je k dispozici dokument o vzniku tramvaje T3 Coupé.

Historické milníky projektu T3 Coupé

  • březen 2016 o projektu výletní tramvaje se v DPP začíná hovořit nahlas; probíhá první kontakt se studiem Anna Marešová designers
  • říjen 2016 vůz ev. č. 8497 po dopravní nehodě s rozsáhlým poškozením je vybrán jako základ pro přestavbu; přední čelo bude použito z vozu ev. č. 8038

březen 2017 vypracovány 3 varianty postupu:

  • generální oprava vyřazeného vozu T3SU s ponecháním elektrovýzbroje
  • generální oprava vyřazeného vozu T3SU s elektrovýzbrojí Cegelec
  • použít vůz T3R.P (ev. č. 8497) a již jej neopravovat v rámci cyklické prohlídky po ujetí 600 tis. km
  • květen 2017 představenstvo DPP schvaluje investiční záměr v souladu s 3. variantou
  • září 2017 zahájena realizace projektu
  • říjen 2018 dokončení projektu; 24. 10. 2018 poprvé vůz představen veřejnosti (ev. č. 5573 navazuje na legendární mazací tramvaj ev. č. 5572)

Dopraváček, zdroj: DPP

Leave a Reply

%d bloggers like this: