Cestující vozí v Brně parciální trolejbusy již rok

Dopravce oceňuje vysokou spolehlivost vozidla, pochvala přichází i od řidičů

Dopravní podnik města Brna provozuje již rok parciální trolejbusy Škoda 26Tr od Škody Electric. Celkem deset těchto nízkopodlažních a klimatizovaných trolejbusů pořídil dopravce od března do září loňského roku. Slavnostní představení tehdy proběhlo v pátek 6. dubna 2018 v trolejbusové smyčce Srbská. Do pravidelného provozu s cestujícími vyjely trolejbusy na lince číslo 32 v pondělí 9. dubna 2018.

Parciální trolejbusy jsou vybaveny bateriemi, která umožní jízdu bez trolejového vedení, a to až několik desítek kilometrů. Řidič při přechodu na jízdu na baterii nemusí z vozidla vystupovat. Tím je zajištěna především bezpečnost řidiče.

„Od řidičů přichází chvála na pohodlí v kabině – pohodlná a všestranně nastavitelná sedačka řidiče, výkonná klimatizace a topení kabiny, k pohodě na palubě přispívá nejen autorádio, ale i ticho v interiéru, dané jeho výborným zpracováním, materiály a tuhostí karoserie. Řidiči kladně hodnotí brzdy, které se i přes obrovskou účinnost dají citlivě ovládat a velmi dobře fungují i dveře. Jejich správné nastavení totiž bývá složité a musí se často opakovat, a i přesto pak bývají dveře pomalé. To se však dveří na 26Tr dle našich zkušeností netýká,“ říká tisková mluvčí Dopravního podniku města Brna Mgr. Hana Tomaštíková a dodává: „Vozy využíváme na trolejbusové lince č.32. Protože je nutné jezdit část této linky ulicemi bez trolejové vedení, využívá se režim jízdy na trakční akumulátor. Funguje to perfektně, včetně automatického dobíjení, nasazování sběračů na trolej, stahování sběračů na střechu, a to vše z místa řidiče.“

Podle informací od řidičů lze jako drobné nedostatky u těchto trolejbusů zmínit například zrcadlení interiéru v čelním skle při zářivkovém osvětlení při jízdě v noci. Řidiči musí dávat zvýšený pozor i na daleko dopředu vyčnívající pravé zpětné zrcátko, nebo na to, že vůz je o 5 cm širší než starší typy.

Brněnský trolejbusový provoz patří k největším v České republice. Dopravní podnik města Brna vypravuje denně okolo 110 vozů na třináct trolejbusových linek.

Dopraváček

Leave a Reply

%d