V pražských tramvajích můžete nově zakoupit jízdenku bezkontaktní platební kartou

V pátek 26. dubna 2019 proběhlo ve vozovně Střešovice slavnostní zahájení možnosti zakoupení jízdenky v pražských tramvajích bezkontaktní platební kartou. Oranžové automaty se nacházejí v tramvajových vozech u prostředních dveří, v tramvajích typu 14T jsou umístěny dva. Dveře, u nichž najdete terminál pro bezhotovostní nákup cestovního dokladu, jsou označeny viditelnými piktogramy. Dodavatelem oranžových terminálů je ČSOB prostřednictvím dceřiné společnosti Bankovní informační technologie, s. r. o., která bude poskytovat služby bezkontaktních plateb po dobu čtyř let.

 „Je to krok správným směrem. Bezhotovostní platby jsou budoucností, a to i v dopravě. Pražané a návštěvníci Prahy teď konečně budou mít stejné možnosti jako v ostatních moderních metropolích. Kromě toho budeme dále vylepšovat mobilní aplikaci Lítačka, aby se přes ni daly pořizovat časové kupony,“ uvedl Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

 „Zkušební provoz bezkontaktních terminálů na linkách č. 18, 22 a v zoo se skvěle osvědčil. Jsme proto rádi, že terminály byly plošně zavedeny do všech tramvají v Praze, a můžeme tím zlepšit cestujícím komfort nákupu jízdenek,“ řekl Petr Witowski, generální ředitel a předseda představenstva DPP a dodal: „Chceme směřovat DPP ke smart společnosti a přispívat k naplnění cíle Prahy jako smart city. V metru každý týden instalujeme v průměru 4 platební terminály umožňující bezkontaktní nákup jízdenek. Na letošek připravujeme výběrové řízení na bezkontaktní terminály v autobusech. Během příštího roku by tak bezkontaktní nákup jízdenek kartou měl být k dispozici ve všech prostředcích MHD.“

Vozovna Střešovice, 26.4.2019.

 „Jsme velmi rádi, že díky terminálům od ČSOB teď budou bezhotovostní platby moci využívat obyvatelé i návštěvníci ve všech tramvajích v hlavním městě. Naše řešení v dopravě usnadňují lidem život a posilují renomé Prahy jako moderního města, které buduje svoji infrastrukturu pro lidi, říká Michaela Lhotková, výkonná ředitelka ČSOB pro platební řešení, spotřebitelské financování, otevřené bankopojištění a inovace.

Společnost Bankovní informační technologie, s. r. o., vybavila dopravní prostředky platebními terminály na své náklady. DPP za uvedenou službu platí pouze 1,99 % z ceny jízdného. Bezkontaktní nákup jízdenek platební kartou je tak z pohledu Dopravního podniku nejlevnějším prodejním kanálem jízdného.

Ze statistiky zkušebních transakcí za období od spuštění do 31. března 2019 vyplynulo, že z celkového počtu cestujících, kteří si jízdenku koupili bezkontaktně, bylo 54 % Čechů a 46 % zahraničních návštěvníků Prahy. Nejvíce pak výletníků z USA, Polska a Německa.

Dopraváček, zdroj: DPP

Leave a Reply

%d bloggers like this: