Oslavy 150 let MHD v Brně vrcholí, veřejnosti se představí historická tramvaj 4MT

Oslavy 150. výročí městské hromadné dopravy v Brně, které DPMB pro veřejnost pořádá, vrcholí. V sobotu 17. srpna vyjede z Moravského náměstí k Semilassu koněspřežná tramvaj, tak, jak tomu bylo přesně před 150 lety. Zástupci města Brna a dopravního podniku v místě odhalí historický označník, který bude významné jubileum připomínat. V sobotu 31. srpna pak bude Lidická ulice patřit akci, kterou město ještě nezažilo. Streetparty 150 ohromí dvěma komentovanými přehlídkami vozů a nekončícím doprovodným programem. Akce se konají pod záštitou primátorky města Brna Markéty Vaňkové. Návštěvníci se budou moci setkat i s vozem 4MT, jehož rekonstrukci provedli pracovníci Dopravního podniku města Brna. Oprava probíhala dva roky a deset zaměstnanců na rekonstrukci vozu pracovalo přes 12000 hodin.

Hromadná doprava je jedním ze základních stavebních kamenů fungujícího města. Osobně si myslím, že můžeme být hrdí na kvalitu služeb, které se nám, občanům Brna, v oblasti MHD dostávají. Letos tedy oslavujeme nejen minulost, ale i současnost a pevně věřím, že na tento jubilejní rok dlouho nezapomeneme,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Na minutu přesně 150 let 17. srpna 2019

V sobotu 17. srpna v 19 hodin uplyne přesně 150 let od první jízdy koněspřežné tramvaje v Brně z tehdejší ulice Kiosk č. 5. V tento den se začala psát historie hromadné dopravy nejen ve městě Brně, ale i na území dnešní České republiky.

„Stát přesně po 150 letech na místě, kde se začala psát historie městské hromadné dopravy v Brně je pro mě obrovská čest. Velký kus práce, kterou odvedli naši předchůdci, je pro nás závazkem provozovat dopravu ve městě na co nejvyšší úrovni. Zároveň je toto jubileum novým startem a osobně jsem zvědavý, kde budou mí nástupci a město Brno za dalších padesát, sto nebo sto padesát let. Doufám, že si spolu s námi lidé oslavy užijí,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Dopravní podnik města Brna přesně o 150 let později odhalí na místě historický označník, který od tohoto dne bude významný okamžik i letošní jubileum připomínat. Poté vyjede stejně jako v minulosti koněspřežná tramvaj na jízdu k Semilassu. Akce se uskuteční za přítomnosti prvního náměstka primátorky města Brna Petra Hladíka.

O výrobu historického označníku se zasloužili sami Brňané a další milovníci dopravy z různých koutů republiky i světa. V dražbě sedadel ve Zlaté tramvaji KT8 se vybralo přes 80 tisíc korn, ze kterých byl označník pořízen. Patroni sedaček jsou na akci pozváni a podnik pro ně Zlatou tramvaj vypraví, aby mohli na svá sedadla usednout a v tento výroční okamžik se společně svézt.

Kuličky, které budou od 17. do 31. srpna padat orloje na náměstí Svobody, ponesou logo 150 let MHD. Několik desítek jich bude možné 31. srpna zakoupit i na Streetparty 150 v Informačním stánku DPMB, jedná se o limitovanou edici.

Streetparty150 – akce, která se koná jednou za 150 let 31. srpna 2019

V průběhu sobotního odpoledne dne 31. srpna 2019 budou pro veřejnost na programu dvě komentované přehlídky vozů Dopravního podniku města Brna a Technického muzea v Brně, a to od historických po současné. Mezi přehlídkami se utkají řidiči tramvají z českých i slovenských dopravních podniků v soutěži jízd zručnosti. Během odpoledne a večera budou v Lidické vystaveny i historické osobní automobily, veřejnost je zvána do otevřené hasičské zbrojnice, ukázky své práce představí ZZS JMK a hasiči, své brány otevře EON, o zábavu dětí se postará SVČ Lužánky a mnoho dalších, o občerstvení místní podniky a pozvaní provozovatelé občerstvovacích stánků. DPMB očekává účast tisíců lidí.

„Rád bych pozval všechny naše cestující, Brňany i návštěvníky města na tuto akci, kterou jsme začali připravovat už v roce 2017. Věřím, že bude velkolepá a osloví nejen milovníky dopravy. Zároveň bych tímto chtěl poděkovat městu Brnu za podporu, všem zaměstnancům podniku za náročnou organizaci oslav a všem partnerům za skvělou spolupráci,“ uvedl při příležitosti blížící se Streetparty150 generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Harmonogram akce:

  • 13:00 slavnostní zahájení Streetparty150 za účasti primátorky města Brna Markéty Vaňkové
  • 13:30 1. komentované defilé současného i historického vozového parku
  • 15:30 průjezd 150 velocipedistů na historických kolech
  • 16:00 soutěž zručnosti řidičů šalin, tramvají a električiek
  • 17:30 vystoupení Konzervatoře Brno
  • 18:00 2. komentované defilé současného i historického vozového parku
  • 20:00 koncert Brněnských swingových legend

Slavnostní zahájení

Proběhne v sobotu 31. srpna ve 13 hodin za účasti primátorky města Brna Markéty Vaňkové a generálního ředitele Dopravního podniku města Brna Miloše Havránka.

Hlavní pódium bude umístěno v Lidické ulici mezi zastávkou Antonínská a Lužáneckým parkem.

Komentované přehlídky vozů

Defilé se uskuteční od 13:30 a pak znovu od 18:00 hodin, předpokládaná délka je 90 minut.

K vidění bude více než padesátka vozů DPMB, a.s. a Technického muzea v Brně.

Mezi oběma defilé budou vozy vystaveny v prostoru Moravského náměstí a v první části Lidické před zastávkou MHD Antonínská.

Na komentátorská křesla na pódiu usednou: Jan Seitl – provozní ředitel DPMB, Ivan Nedělka – zaměstnanec DPMB od roku 1971 a spoluautor knihy 150 let MHD v Brně, Jiří Černý – koordinátor programu retrovozidel DPMB.

Streetparty150 účastníky provede moderátor Zbyněk Loucký.

Veřejnost může program sledovat z vyhrazeného prostoru podél tramvajové trati a ze dvou tribun (před hasičskou zbrojnicí a u zastávky MHD Antonínská), které budou sloužit především pro občany se zhoršenou pohyblivostí.

Vozy zapojené do defilé

Do komentované přehlídky se zapojí všechna vozidla z retroprogramu DPMB, který speciálně pro tuto příležitost v Ústředních dílnách opravil tramvajovou soupravu 4MT 134 + vlečný vůz 313, tramvaj T3R 1615 a také autobus Karosa B741.

Z Technického muzea v Brně jsou pro akci zapůjčeny mj. koněspřežná tramvaj, parní souprava Caroline, dále např. autobusy Škoda 706 RO s vlekem, Praga RND, trolejbusy 6Tr, 7Tr, 9Tr a další.

V defilé nebudou chybět ani zástupci současného vozového parku, včetně velkokapacitních souprav Vario nebo 3x T6, dále parciální trolejbus 26Tr nebo speciální služební tramvaj, odtahové vozidlo nebo montážní vůz trolejového vedení.

Soutěž řidičů tramvají

V několika disciplínách se mezi sebou se utkají týmy z tuzemska (Brno, Praha, Ostrava, Olomouc, Plzeň, Most – Litvínov, Liberec – Jablonec nad Nisou) i ze Slovenska (Bratislava, Košice), ve složení jeden řidič a jedna řidička. Mezi soutěžní disciplíny bude patřit například: · Měření rychlosti – průjezd měřeného úseku stanovenou rychlostí se zakrytým rychloměrem. · Odhad brzdné síly – nastavení brzdy tak, aby bez dalšího zásahu řidiče zastavila souprava na určeném místě.

Plošina – zastavení dveřmi s plošinou pro invalidy ve vyznačeném prostoru zastávky.

Vůz 4MT 134 před rekonstrukcí, foto: DPMB.

Dopraváček, zdroj: DPMB

Leave a Reply

%d bloggers like this: