V Ústí nad Labem představili nové autobusy a trolejbusy

Ve čtvrtek 30. ledna 2020 si mohli zájemci prohlédnout na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem nové autobusy Urbanway CNG a trolejbusy Škoda 27 Tr, které byly zakoupeny v rámci projektu IROP – Obnova a rozšíření vozového parku DPMUL II.

Představení nových vozidel se zúčastnil ministr životního prostředí Richard Brabec, primátor statutárního města Ústí nad Labem Petr Nedvědický, členové představenstva a dozorčí rady Dopravního podniku města Ústí nad Labem a.s. a další hosté.

Autobusy Urbanway CNG.

Dopravní podnik města Ústí nad Labem má k dnešnímu dni 50 autobusů, které jsou poháněny na stlačený zemní plyn a jsou tak šetrné k životnímu prostředí a obyvatelům města. Pět nových nízkopodlažních nízkoemisních autobusů s pohonem na CNG Iveco Urbanway délky 18 metrů dodala společnost Tezas servis a 5 autobusů délky 12 metrů společnost Zliner.

„Vozy Urbanway CNG mají motor splňující normu EURO 6 a k pohonu používají stlačený zemní plyn,  jsou tak šetrná k životnímu prostředí a obyvatelům našeho města,“ uvedl Ing. Libor Turek, Ph.D., výkonný ředitel společnosti.

Celkem devět kloubových trolejbusů Škoda 27 Tr v celkové hodnotě více než 150 milionů korun dodala do Ústí nad Labem společnost Škoda Electric. Díky svému řešení budou trolejbusy Škoda 27 Tr moci jezdit i na trasách, kde není trolejové vedení – jsou totiž vybaveny bateriemi, takže jsou schopny jezdit až pět kilometrů v režimu elektrobusu.

Trolejbus Škoda 27 Tr.

„Tohle řešení je u dopravních podniků stále oblíbenější. Díky bateriovému pohonu může snadno dopravce trolejbusem obsloužit trasy mimo tradiční linky,“ sděluje obchodní manažer Škoda Electric Radek Kapr.

Klimatizované vozy disponují kamerovým systémem, který sleduje dění uvnitř i vně trolejbusu, USB nabíječkami, nebo třeba systémem kneeling, kdy se v zastávce trolejbus nakloní k hraně nástupiště či chodníku a tím usnadní nástup a výstup cestujících.

Trolejbus Škoda 27 Tr.
Kloubové trolejbusy Škoda 27 Tr.
Autobus Urbanway 12M CNG.
Interiér autobusu Urbanway 12M CNG.

Dopraváček, zdroj: Škoda Transportation a DPmUL

Leave a Reply

%d bloggers like this: