Dopravní podnik hl. m. Prahy registroval za rok 2019 celkem 8 100 ztracených předmětů

Počet ztrát v pražské MHD se meziročně zvýšil o 8,5 %, majitelé si vyzvedli pouze třetinu nalezených věcí. Nejčastěji cestující ztráceli Lítačku/průkazku MHD, tašky, batohy, peněženky, mobilní telefony, klíče a oblečení.

Necelých 75 % všech ztrát tvořily věci, které neobsahovaly osobní údaje a byly předány do kanceláře Ztrát a nálezů Magistrátu hl. m. Prahy v ulici Karolíny Světlé. Více než 32 % věcí si vyzvedli jejich majitelé, nebo byly předány na vydavatele.

V loňském roce pokračoval trend nárůstu počtu ztrát z minulých let. Pražané a další cestující podle statistik DPP ztrácejí v MHD své věci čím dál více. Vloni DPP evidoval 8 100 ztracených předmětů, předloni 7 464 ztrát, v roce 2017 to bylo pouze 6 453 ztracených věcí, o pětinu méně než v roce 2019. Nejmarkantněji je nárůst počtu ztrát vidět ze srovnání roků 2014 a 2019: za uplynulých 6 let se více než zdvojnásobil (o 116 %).

Výčet ztrát a nálezů za loňský rok je opět velmi pestrý. Denně se v pražské MHD ztratily desítky předmětů běžné potřeby, drobností, zdravotních pomůcek, ale i kuriozit. Mezi opakované ztráty v MHD patří zdravotní pomůcky jako zubní protéza, rovnátka, berle, hole, léky, glukometr, bederní pás, zdravotní podsedák, nákrčník, naslouchátko, ale cestující zde zapomněli také lékařské zprávy, knihu anatomie, či knihu o alternativní medicíně. V MHD se nalezly i hudební nástroje: mandolína, housle, kytary, saxofon, ukulele, ale např. i sportovní pomůcky: lyžařské hole, lyžařská helma, kulečníkové tágo, tenisové rakety, skateboardy, koloběžky, čelenka na koně, jezdecká helma, brusle nebo bumerang.

Jako obvykle zapomnětlivci nechali v pražské MHD také několik domácích mazlíčků. DPP ve ztrátách evidoval francouzského buldočka, krysaříka, border kolii či několik kříženců. Pracovníci DPP loni kvůli roztržitosti svých majitelů našli i velmi neobvyklé věci, mj. přenosný gril, remosku, pánev, polštář, odpadkový koš, koště, vařič, rohožku, sbíjecí kladivo, prášek na praní, kbelík s rajčaty, balík dětských plen, balení toaletního papíru, dětský kočárek, ale také třeba podprsenku, pytel s hoblinami, či pošťácký batoh s dopisy.

„Pokud cestující nalezne nějakou ztracenou věc v prostředcích MHD, je nejlepší ji odevzdat přímo řidiči autobusu či tramvaje, popřípadě v metru dozorčímu stanice, či v podatelně DPP. V případě ztráty předmětu v autobuse či tramvaji mohou cestující zavolat na informační linku DPP 296 19 18 17. Pokud se věc podaří najít, cestujícímu následně sdělíme, kdy a kde si může ztracený předmět vyzvednout,“ radí Petra Tölgyesiová, informátor v dopravě v DPP.

Všechny nevyzvednuté ztráty a nálezy bez osobních údajů se sváží do kanceláře Ztrát a nálezů v ulici Karolíny Světlé 5 v Praze 1. Kancelář Ztrát a nálezů v ulici Karolíny Světlé zřizuje pražský magistrát.

DPP

1 komentář: „Dopravní podnik hl. m. Prahy registroval za rok 2019 celkem 8 100 ztracených předmětů

  • Ne 5. 4. 2020 (8:44)
    Permalink

    Jmenuji se V. Podzimek a v pátek dne 3.4.2020 jsem okolo 18h na trase Praha 9 – Vinoř do stanice Zhořelecká v Praze Bohnicích nechal buď v autobusu nebo Metru igelitovou tašku zelené barvy s vyobrazením zeleniny a ovoce od fy Kaufland, ve které byla tmavozelená košile s krátkým rukávem a nápisem OSTRAHA, dvě umělohmotné misky a pravděpodobně černá kšiltovka s písmeny JCB.
    Omlouvám se, jestli jsem tento dotaz vznesl na nesprávnou adresu, ale jistě budete vědět, jak s tím naložit. Předem děkuji, když by se zmíněná taška našla, rád se dostavím na domluvené místo. S pozdravem V. Podzimek, Praha

    Reagovat

Leave a Reply

%d