Švédský výrobce přináší nejnovější pokročilý asistenční systém řidiče

V průběhu celé své historie společnost Scania neustále vyvíjí a přidává nové funkce za účelem zajištění bezpečnosti řidičů i ostatních účastníků silničního provozu. Klade velký důraz na vývoj a testování. Provádí extrémní zkoušky posádkových kabin, aby vyvíjela odolnější kabiny pro lepší bezpečnost.

Nejnovější pokročilý asistenční systém řidiče, kterým je boční detekce objektů, výrazně pomůže předcházet situacím, které mohou vést k nehodám.

Bezpečnost patří mezi základní hodnoty společnosti Scania

Hlavní oblasti zaměření zahrnují pasivní bezpečnost (ochrana řidiče a ostatních účastníků silničního provozu v případě nehody) i aktivní bezpečnost (zabránění vzniku nehod v první řadě). To znamená navrhování bezpečných ergonomických kabin a rovněž i vývoj chytrých hardwarových řešení a inteligentních podpůrných systémů.

„Bezpečnost je součástí naší DNA. Historicky společnost Scania investovala do této oblasti obrovské prostředky a i nyní se často snažíme překračovat rámec platných právních předpisů v oblasti bezpečnosti silničního provozu a vozidel,“ říká Dan Loftén, inženýr ve společnosti Scania, který je odborníkem na bezpečnost při nehodách.

Foto: archiv Scania

Nebo jak dodává Adam Claesson: „Bezpečnost je součástí našeho cíle, kterým je podporování změny v odvětví dopravy. Chceme nejen chránit životní prostředí, ale také chceme zachraňovat životy.“

Začátkem tisíciletí došlo ke vzniku nové éry v oblasti bezpečnosti dopravy a silničního provozu. Byly zavedeny aktivní elektronické systémy pomáhající řidičům, včetně elektronického stabilizačního programu (ESP). Tato funkce, která byla představena v roce 2004, stabilizuje nákladní vozidlo v případě hrozícího rizika smyku, převrácení nebo vzpříčení.

„A v roce 2013 jsme zavedli pokročilé nouzové brzdění (AEB). Jedná se o fantastickou funkci, jež snižuje riziko kolize vozidla s vozidlem jedoucím před ním. Podle mého názoru je AEB jednou z nejdůležitějších funkcí aktivní bezpečnosti v současných vozidlech spolu s varováním před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu a naší novou funkcí boční detekce objektů,“ říká Adam Claesson, vedoucí inženýr pro systémy aktivní bezpečnosti ve společnosti Scania.

Dopraváček, Scania

Leave a Reply

%d bloggers like this: