V Praze vyjede další pojmenovaná tramvaj Škoda 15T

Dopravní podnik hl. m. Prahy pojmenuje další tramvaj, tentokrát po Františku Ringhofferovi IV. Bude se jednat o motolský vůz Škoda 15T ev.č. 9374, který podle informací DPP bude vypraven pojmenovaný do pražských ulic již v pátek 6. března 2020.

Dopravní podnik si tohoto pokračovatele slavné továrnické rodiny z pražského Smíchova, významného inženýra a zakladatele Ringhofferových závodů vybral ze dvou důvodů: při příležitosti letošního 80. výročí od jeho úmrtí a uvedení tramvají T2 po téměř 56 letech do pravidelného provozu v Praze. Tramvaje T2 byly vyrobeny ve stejné továrně, kterou rod Ringhofferů na Smíchově od roku 1852 budoval a do roku 1946 po něm nesla i jméno (závody Ringhoffer-Tatra). František Ringhoffer IV. stál v čele smíchovské vagónky 31 let.

Pojmenovávání tramvají po historických osobnostech spjatých s pražskou hromadnou dopravou je důstojné a viditelné připomenutí těchto osobností, proto jsme se rozhodli v něm pokračovat. Konkrétně 29. února 2020 uběhlo přesně 80 let od smrti Františka Ringhoffera IV., který k rozvoji železniční a tramvajové dopravy v první polovině 20. století přispěl v obrovské míře. Jméno Ringhoffer tak ponese, tedy spíše poveze, tramvaj 15T s evidenčním číslem 9374. Tuto tramvaj jsme nevybrali náhodně, její evidenční číslo má také spojitost s Františkem Ringhofferem IV., který se narodil v roce 1874. Bude už sedmou pražskou pojmenovanou tramvají,“ říká Petr Malík, vedoucí jednotky Historická vozidla.

František Ringhoffer IV. (1874 – 1940)

František Ringhoffer IV. byl čtvrtým nositelem stejného jména, který stanul v čele slavného rodinného podniku, jenž významným způsobem přispěl nejen k zaměstnanosti a rozvoji Smíchova, ale především k rozvoji železniční a tramvajové dopravy v ČR i Evropě. Do čela smíchovské vagónky nastoupil v roce 1909 po smrti svého otce Františka Ringhoffera III. Továrna se za jeho vedení v roce 1911 stala akciovou společností a zaznamenala mimořádný rozvoj. V roce 1924 zakoupila Kopřivnickou vozovku a.s., která pak nesla název Ringhoffer-Tatra. V roce 1929 koncern rozšířil i o vagónku ve Studénce a později i v Kolíně a České Lípě. Smíchovská továrna byla mimořádně úzce spojena s historií dopravy v hlavním městě Praze. Již v období koněspřežné tramvaje (tedy za Františka Ringhoffera III.) dodala do Prahy řadu tramvajových vozů a v následujících letech se stala téměř monopolním dodavatelem pražských tramvají (některé tramvajové vozy ve 20. letech byly vyráběny s ohledem na velký rozsah zakázek i v Kolíně). Bez nadsázky je možné říci, že tramvaje z Ringhofferovy továrny vtiskly pražským ulicím na dlouhá desetiletí charakteristickou tvář. František Ringhoffer stál v čele smíchovské vagónky 31 let.

O významu někdejší Ringhofferovy továrny pro pražskou MHD svědčí i skutečnost, že po jejím znárodnění v roce 1945 ještě dalších pět desítek let tramvaje vyráběla a dodávala do Prahy, ale i dalších českých i zahraničních měst, včetně legendárních tramvají T3.

Ringhofferovy závody

Ringhofferovy závody na Smíchově byly založeny Františkem Ringhofferem v roce 1852 a byly se svými nástupci nejdéle fungujícím dodavatelem vozidel pro pražskou tramvajovou dopravu. Výroba ve smíchovské továrně byla zahájena v roce 1854 nákladními železničními vozy, osobní železniční vozy se zde vyráběly od roku 1857. První tramvajový vůz byl vyroben v roce 1876, poslední zde vyrobený vůz byl Dopravnímu podniku předán v roce 1990.

Dopraváček, zdroj: DPP

Leave a Reply

%d bloggers like this: