Česko a Slovensko dočasně přerušují mezinárodní dopravu

AKTUALIZACE

Vláda České republiky vyhlásila od dnešního dne 12.3.2020 nouzový stav z důvodu šíření nového koronaviru. V této souvislosti rozhodla o přerušení vlakové a autobusové mezinárodní přepravy od půlnoci z pátku na sobotu. Tento zákaz by se neměl dotknout zásobování. Zákaz přepravy na silnicích se týká osobní linkové a příležitostné dopravy zajišťované vozidly nad 9 osob, u drážní a vodní dopravy se týká všech mezinárodních vlaků nebo lodí v osobní dopravě.

Vláda také zakázala využívat v rámci obchodní letecké dopravy s cestujícími na palubě, při níž je překračována hranice České republiky, jiná letiště než mezinárodní veřejné letiště Václava Havla Praha (Praha/Ruzyně, LKPR).

Dle sdělení Českých drah budou mezinárodní vlaky vedeny pouze po státní hranici a poté se budou vracet zpět. Všechny mezinárodní jízdenky lze vracet bezplatně.

Přerušení mezinárodní dopravy postihne i Regiojet, který počítá s nařízením zatím do 5.4.2020. Poslední autobusové a vlakové mezinárodní spoje do většiny zemí vypraví Regiojet v pátek 13.3. tak, aby se ještě před půlnocí vrátily zpět do České republiky. Vlakové a autobusové spoje mezi Českou a Slovenskou republikou pojedou dle sdělení dopravce naposledy v neděli 15. 3. 2020. Cestujícím, kteří mají rezervace na spoje s odjezdy v termínu do 5. 4. 2020, budou automaticky vráceny peníze za jízdenky bez stornovacího poplatku.

Doplnění o vyjádření společnosti Regiojet: Podle aktualizované informace ze strany slovenského krizového štábu bude veškerá hromadná přeshraniční přeprava přes hranice Slovenska ukončena již zítra, v pátek 13. 3. v 7.00 hodin ráno. To znamená výrazné omezení a zrušení mezinárodní přepravy u většiny spojů již během zítřejšího dne. Všechny spoje jedoucí zítra z ČR na Slovensko budou zkráceny pouze po území ČR. Spoje jedoucí zítra v opačném směru, budˇ překročí státní hranice do ČR před 7.00 hodinou ranní nebo pojedou v rámci Slovenska pouze jako vnitrostátní a hranici přejedou bez cestujících a následně budou pokračovat jako vnitrostátní spoje v rámci ČR. Podobné platí pro autobusové spoje napřklad na trase Bratislava – Vídeň apod. Dále pak mezinárodní spoje na a ze Slovenska již nebudou v provozu.

Slovenský Ústřední krizový štáb dnes přistoupil k obdobným opatřením. Premiér Slovenska oznámila dočasné uzavření všech tří mezinárodních letišť v Bratislavě, Košicích a Popradu. Toto opatření se nevztahuje na cargo dopravu. Na hraniční přechody zavádí kontroly. Dále zastavuje veškerou mezinárodní železniční a autobusovou dopravu kromě zásobování. Vnitrostátní vlaky budou jezdit podle prázdninových jízdních řádů. Tato opatření na Slovensku by měla být v platnosti minimálně 14 dnů.

Dopraváček -rd-

Leave a Reply

%d bloggers like this: