Správa železnic zahájila modernizaci stanice Prosenice, připravuje se unikátní montáž výhybek

Správa železnic zahájila modernizaci železniční stanice Prosenice, ležící na dvoukolejné elektrizované trati Bohumín – Přerov. Práce za zhruba 181,8 milionů korun bez DPH realizuje sdružení firem Swietelsky Rail CZ a AŽD Praha během nepřetržité výluky, která začala 1. dubna a potrvá do 12. května. Součástí modernizace je unikátní pokládka nových výhybek.

Modernizace stanice je zvláštní instalací výhybek ojedinělého tvaru, které umožní vyšší rychlost vlaku při jízdě do odbočky. Po dokončení stavby je pro Správu železnic prioritou provozní ověření funkčnosti výhybek, aby mohly být schválené jako součást železniční dopravní cesty v České republice,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

„Tyto výhybky se na české železnici použijí vůbec poprvé. Půjde tedy o unikátní montáž,“ říká Ljuban Kovačevič, koordinátor staveb Swietelsky Rail CZ. Montáž je plánovaná na dny 20. až 23. dubna. Výhybky budou součástí nové kolejové spojky, která se ze současných 157 metrů prodlouží na 307 a umožní zvýšení rychlosti vlaku při jízdě do odbočky ze 100 až na 160 km/h. Jedna výhybka bude mít hydraulické závěry a druhá čelisťové. Budou také odolnější proti opotřebení.

Na úvodní etapu modernizace stanice naváže montáž nových technologií, práce na trakčním vedení a na úpravách zabezpečovacího zařízení. Tato etapa skončí do 11. července. Celá stavba s názvem Zvýšení rychlosti v žst. Prosenice bude dokončena v březnu příštího roku.

Správa železnic

Leave a Reply

%d bloggers like this: