Správa železnic otevře v příštích letech další nové zastávky, první už v květnu v Neratovicích

Cestující budou moci využívat desítku nových zastávek a jednu stanici. Již v květnu se otevře zastávka Neratovice sídliště. Vlaky začnou ještě letos zastavovat také u sídliště v Příbrami a na dalších dvou místech.

Těsně před dokončením je 120 metrů dlouhé nástupiště s normovou výškou 550 milimetrů nad kolejí u neratovického sídliště. Jeho součástí budou kromě klasického vybavení v podobě přístřešku a osvětlení také stojany pro několik desítek jízdních kol. Ke zvýšení bezpečnosti cestujících přispěje mimo jiné nový přechod zabezpečený výstražnou signalizací.

Nová budoucí zastávka Neratovice sídliště
Nová budoucí zastávka Neratovice sídliště

Do konce letošního roku se díky nové zastávce zlepší dopravní obslužnost řady obyvatel největšího sídliště v Příbrami. Ještě letos začnou nově zastavovat vlaky rovněž u multifukční haly v Karlových Varech (na trati Karlovy Vary dolní nádraží – Mariánské Lázně) a v Jeníkově-Oldřichově. Sem se v rámci probíhající investiční akce Správy železnic přesunou nástupiště ze stanice Oldřichov u Duchcova.

V plném proudu je v rámci výstavby čtyřkolejné přeložky trati v hlavním městě výstavba stanice Praha-Zahradní Město a zastávky Praha-Eden. Pro veřejnost by se měly otevřít v průběhu příštího roku. Cestování vlakem po metropoli zlepší v horizontu několika let také zastávka Praha-Rajská zahrada, která vznikne v bezprostřední blízkosti stejnojmenné stanice metra.

Součástí rekonstrukce a elektrizace trati Brno – Střelice je i výstavba zastávek Brno-Starý Lískovec a Ostopovice. Jejich zprovoznění se plánuje na příští rok, ve Starém Lískovci vybuduje město Brno přestupní terminál, kam budou zajíždět i trolejbusy od bohunické nemocnice. V rámci revitalizace trati ze Staré Paky do Trutnova vznikne rovněž v roce 2021 nová zastávka v Roztokách u Jilemnice, která se bude nacházet blíže obci a nahradí tamní stanici. To samé platí i plánované zastávce Troubelice střed, která je součástí projektu elektrizace traťového úseku z Libiny do Uničova. Ta navazuje na již probíhající stavbu mezi Uničovem a Olomoucí.

Přehled nových zastávek a stanice:

 • Neratovice sídliště – předpoklad otevření v roce 2020
 • Příbram sídliště – předpoklad otevření v roce 2020
 • Karlovy Vary-Aréna –  předpoklad otevření v roce 2020
 • Jeníkov-Oldřichov – předpoklad otevření v roce 2020
 • Praha-Zahradní Město*) – předpoklad otevření v roce 2021
 • Praha-Eden – předpoklad otevření v roce 2021
 • Brno-Starý Lískovec – předpoklad otevření v roce 2021
 • Ostopovice – předpoklad otevření v roce 2021
 • Roztoky u Jilemnice – předpoklad otevření v roce 2021
 • Troubelice střed – předpoklad otevření v roce 2021
 • Praha-Rajská zahrada – předpoklad otevření v roce 2022?

*) stanice

Dopraváček, zdroj Správa železnic

Leave a Reply

%d bloggers like this: