Plzeňský kraj s novým dopravcem Arriva ušetří zhruba 16 milionů ročně

Plzeňský kraj vysoutěžil v loňském roce nového autobusového dopravce, který bude zajišťovat dopravní obslužnost do roku 2030. Vítězem se stala společnost Arriva Střední Čechy, která tak nahrazuje od 14. června 2020 dosavadního dopravce ČSAD autobusy Plzeň. Díky nově uzavřené smlouvě Plzeňský kraj uvádí úsporu zhruba 16 milionů ročně.

Na základě smlouvy pořizuje společnost Arriva více než 300 nových autobusů v barvách Plzeňského kraje. Jedná se o vozidla značek Iveco, Setra, MAN a Dekstra. V každém autobuse bude samozřejmostí možnost si nabít drobnou elektroniku díky USB nabíječkám, na hlavních trasách ve vybraných spojích bude k dispozici i Wi-Fi připojení.

Nové autobusy před svým předáním společnosti Arriva, 25.2.2020.

V rámci veřejné zakázky jsme požadovali čtyři druhy autobusů různých velikostí tak, aby byl provoz spojů co nejvíce ekonomický a efektivní s ohledem na počty cestujících v různých částech Plzeňského kraje. Soutěž přinesla tlak na cenu dodavatelů, vlivem čehož budeme moci občanům kraje zajistit výrazně lepší služby za pro kraj přijatelnou cenu, srovnatelnou se současností, což považuji za největší úspěch,“ říká hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

Plzeňský kraj plánuje spustit i vlastní tarif, který budou moci cestující využívat jak pro autobusy, tak i pro vlaky, platný bude pro jednotlivé jízdy i pro předplatné. Přestupní vazby na nádražích mezi autobusy a vlaky bude hlídat nově zřízený dipsečink integrovaného systému. Dále bude možné přes dispečink objednat také tzv. spoje na zavolání. Jde o spoje s nepravidelnou vytížeností, které jsou místo zrušení převedeny do režimu objednávky. Neobjednají-li si cestující spoj, autobus nevyjede. Objednávku bude možná provést telefonicky přes číslo, které bude na každém jízdním řádu, či přes webový formulář.

Plzeňským kraj, který je provozovatelem této dopravy, bude pobírat příjmy z jízdenek nebo naopak dotovat některé spoje.

Dopraváček, zdroj: Plzeňský kraj

Leave a Reply

%d