Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka otevře své brány 11. května

Železniční muzeum v bývalém depu v Lužné u Rakovníka otevře své brány 11. května 2020. Muzeum s expozicemi především v otevřeném prostoru je ideálním místem pro návštěvu v současné době, kdy stále platí přísnější hygienická opatření.

Na první muzejní víkendy jsou navíc připraveny živé ukázky z provozu parních lokomotiv. O víkendu 16. a 17. května bude zatopená lokomotiva 354.195 „Všudybylka“ a další víkend 23. a 24. května jedna z nejstarších provozních lokomotiv v Evropě 414.096 „Heligón“. Návštěvou železničního muzea podpoříte záchranu unikátních technických památek.

Železniční muzeum ČD v Lužné u Rakovníka představuje vývoj železniční dopravy od 19. století po nedávnou minulost. Zblízka si lze prohlédnout desítky parních, motorových i elektrických lokomotiv, úzkorozchodná vozidla a vozidla průmyslových drah, návěstidla a mnoho dalších artefaktů a technických celků železniční techniky. V areálu jsou vystaveny legendy, jako jsou lokomotivy s přezdívkami „Kafemlejnek“, „Všudybylka“, „Kremák“, „Sergej“, „Bardotka“ a mnoho dalších.

„Železniční muzeum otevřeme pro veřejnost hned v pondělí 11. května a otevřeno budeme mít sedm dní v týdnu. Do začátku prázdnin budeme mít otevřeno v pracovní dny od 9:30 do 15 hodin a o víkendech od 9:30 do 17 hodin. O prázdninách pak rozšíříme otevírací dobu do 17 hodin na každý den,“ říká ředitel Centra historických vozidel Českých drah Miloslav Kothera.

Pracovníci muzea připravili na víkendy také interaktivní ukázky provozu parních lokomotiv. „Pro dva nejbližší víkendy jsme připravili zatopení parních lokomotiv. Návštěvníkům tak názorně ukážeme, jak vypadal provoz v době páry a co všechno je třeba udělat, aby parní lokomotiva byla připravena na svou službu. O víkendu 16. a 17. května to bude mašinka 354.195 s přezdívkou »Všudybylka«. Je to mašinka z roku 1925, která se uplatnila v mnoha koutech naší země a vozila osobní vlaky a na vedlejších tratích i rychlíky,“ představuje program na nejbližší víkendy Miloslav Kothera a doplňuje informace o programu také na víkend 23. a 24. května: „O tomto víkendu v depu zatopíme lokomotivu 414.096 s přezdívkou »Heligón«, kterou jsme představili během loňské muzejní sezóny. Vyrobená byla v roce 1906 a dnes představuje jednu z nejstarších provozních lokomotiv v Evropě. Vidět odfukovat kouř a páru tuto více než sto letou babičku je skutečně neobvyklý zážitek,“ doplnil Miloslav Kothera.

ČD

Leave a Reply

%d bloggers like this: