Na vídeňskou Badner Bahn vyjedou v příštím roce nové nízkopodlažní soupravy

Bezbariérové, klimatizované vozy s rozchodem 1435 milimetrů a délkou 28 metrů svezou až 160 cestujících. Výrobce, Bombardier Transportation Austria, slibuje ekologičtější provoz i díky rekuperaci brzdné energie nebo dvojitým oknům, které mají zlepšit izolaci interiéru v létě i zimě. Nové soupravy podle designérů navazují na vzhled stávajících vozů.

Harmonogram předpokládá testovací provoz dvou vlaků s cestujícími od druhé poloviny roku 2021. Dopravce Wiener Lokalbahnen uzavřel s Bombardierem smlouvu na dodání 18 vozů s opcí až na 16 dalších souprav. Součástí dohody je i smlouva o údržbě, za kterou zodpovídá výrobce, práce však budou vykonávat zaměstnanci dopravce ve vlastních dílnách.

Město Vídeň v uplynulém týdnu zveřejnilo chystaný design nových vozů TW500, které mají od druhého pololetí roku 2021 začít částečně nahrazovat stávající vysokopodlažní soupravy na speciální lince mezi centrem Vídně a městem Baden. V širším centru rakouské metropole využívá lokální trať Badner Bahn tramvajové koleje a konečná zastávka se nachází přímo na Ringu před Státní operou. Díky novým vozům může dopravce na lince v blízké budoucnosti zavést 7,5 minutový takt a přilákat další potenciální pasažéry, kteří zatím dojížděli osobními automobily.

Ve Vídni se rozhodli pro dřevěná sedadla, od nichž si slibují moderní vzhled a jednodušší údržbu a čistění. Část sedaček lze sklopit. Na pasažéry čeká wifi i zásuvky pro dobíjení mobilů, tabletů nebo laptopů. Samozřejmostí bude i přehledný informační systém a LED osvětlení.

Při tvorbě nových vozů se designéři zaměřili na zvýšené pohodlí různých druhů cestujících. Speciální pozornost věnovali tvůrci osobám se sníženou schopností pohybu a kočárkům, zní z vídeňské radnice. Ve všech soupravách mají být dva rozměrné víceúčelové prostory, každý pro dva kočárky nebo vozíčky.

Třicetikilometrová linka spojuje centrum Vídně s jihozápadním městem Baden a denně přepraví přes 35 tisíc cestujících.

Wiener Lokalbahnen

Leave a Reply

%d bloggers like this: