Solaris slaví další úspěch s elektrobusy, padesát jich dodá do Krakova

Polský výrobce slaví další úspěch s elektrobusy.  V pondělí 25. května podepsal smlouvu s provozovatelem veřejné dopravy v Krakově (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A.) na dodání padesáti kloubových elektrobusů Solaris Urbino 18 electric v celkové hodnotě 165 435 000 PLN. Využity budou i evropské dotace.

“Získali jsme cca. 110 milionů PLN v dotacích na nákup těchto vozidel. To je pro nás příležitost, díky zapojení relativně malých vlastních zdrojů, získat autobusy s nulovými emisemi pro obyvatele Krakova, “komentoval Rafał Świerczyński, generální ředitel MPK SA v Krakově.

V Krakově je nyní v provozu zhruba 400 autobusů značky Solaris, z toho je 28 elektrobusů. Nové vozy budou dodány do jednoho roku od podpisu smlouvy.

Rozhodnutí o koupi dalších 50 elektrických autobusů Solaris vnímáme jako potvrzení pozitivních zkušeností, které měl provozovatel s používáním elektrických vozidel Solaris; zkušenosti vyplývající nejen z vysoké kvality vozidel jako takových, ale také z profesionálně navržené údržby. Jsme hrdí, že máme skutečný dopad na zlepšení kvality ovzduší v Krakově, “říká Petros Spinaris, zástupce generálního ředitele Solaris Bus & Coach, zodpovědný za prodej, marketing a zákaznický servis.

V Krakově je nyní v provozu zhruba 400 autobusů značky Solaris.

Elektrické kloubové autobusy budou moci přepravit 141 cestujících najednou (43 sedících). Vybaveny budou klimatizací, USB porty pro dobíjení drobné elektroniky, monitorovacím systémem, informačním systémem pro cestující, topení ve vozidle bude elektrické. Dobíjení vozů bude probíhat pomocí čtyřpólového pantografu na střeše nebo plug-in. Energie bude uložena v bateriích Solaris High Energy+.

Krakov obsadil páté místo v soutěži„ Zelené hlavní město Evropy 2022 “. Jedním z faktorů zohledňovaných v této soutěži byla ekologická doprava a její význam pro životní prostředí. Nové autobusy budou obsluhovat čtyři autobusové linky procházející třídou tří Bardů (třída Juliusz Słowacki, třída Adam Mickiewicz, třída Zygmunt Krasiński), tedy v oblasti města, kde jsou limity znečištění ovzduší nejvíce překročeny, “uvedl Krakov. starosta Jacek Majchrowski.

Dopraváček, zdroj: Solaris

Leave a Reply

%d bloggers like this: