České dráhy zmodernizují až 52 vozů pro regionální dopravu, obdrží nový interiér i Wi-Fi

České dráhy vyhlašují výběrové řízení na sériovou modernizaci až 52 osobních vozů pro regionální vlaky řady Bdmtee. Vítěz tendru získá zakázku na modernizaci 16 vozů pro Pardubický kraj a opci na modernizaci dalších 36 vozů, které mohou být nasazeny například ve Středočeském kraji nebo jinde v rámci České republiky. Při modernizaci dostanou vozy zcela nový komfortní interiér, informační systém a projdou technickou revizí.

V současné době se dokončuje prototyp sériového provedení, který bude v létě nasazen do provozu v Pardubickém kraji.

„Vozy typu Bdmtee jsou nyní přibližně ve dvou třetinách své životnosti, proto mohou sloužit na osobních a spěšných vlacích ještě dalších 10 až 15 let. Po technické stránce vyhovují současným požadavkům. Mají kotoučové brzdy, předsuvné, za jízdy blokované dveře a mohou jezdit rychlostí až 160 km/h, ale jejich velkým nedostatkem je zastaralý interiér,“ vysvětluje důvody modernizace Jiří Ješeta, člen představenstva ČD a náměstek pro obchod a doplňuje podrobnosti: „Množství koženkových sedaček jen s minimálním prostorem pro sedící zákazníky neposkytuje očekávaný komfort cestování. Počet míst k sezení se proto sníží ze současných 96 na 79, z toho tři sedadla budou sklopná.“

Vůz dostane zcela nové sedačky s textilním potahem z velké části umístěné za sebou jako v letadle. Zbývající sedačky umístěné proti sobě budou mít větší rozteče a mezi nimi bude vždy stůl. Samozřejmostí jsou elektrické zásuvky 230 V a USB konektory pro dobíjení elektroniky, nový audiovizuální informační systém s LCD monitory, Wi-Fi, velkoobjemová police na zavazadla, nebo místa pro jízdní kola a kočárky.

Vyšší bezpečnost zajistí centrálně zavírané a za jízdy blokované dveře doplněné o moderní bezpečnostní prvky, jako je stranově selektivní blokování dveří. To zabrání cestujícím vystoupit na jinou stranu než je nástupiště. Nástupní dveře budou kompletně renovované a nově doplněné tlačítkovým ovládáním. V prostorech pro cestující budou dále doplněna tlačítka „zastávka na znamení“. Všechna okna, kromě těch v blízkosti nástupních dveří, budou nahrazena polospouštěcími.

Při rekonstrukci vozů bude dosazeno také moderní WC s uzavřeným systémem. Nové budou podlahy, obložení stěn a stropů nebo osvětlení řešené úspornými LED svítidly. Ve voze budou podle provedení také 4 (v případě služebního oddílu) nebo 6 míst pro jízdní kola a služební oddíl pro doprovod vlaku. Napájení bude zajištěno novým typem centrálního zdroje energie (CZE). U ostatních celků nepodléhajících modernizaci bude provedena oprava vyššího stupně.

Vozy řady Bdtmee vyráběla východoněmecká vagonka v Bautzenu v letech 1989 až 1991. Před 30 lety se jednalo o moderní vagón pro regionální vlaky s řadou nových konstrukčních prvků, které nebyly obvyklé u jiných osobních vozů vyráběných pro ČD ve stejné době. Jednalo se například o centrální zavírání a blokování dveří nebo o podvozky typu GP 200 S umožňující jízdu rychlostí 160 km/h. České dráhy mají v současnosti v provozu stále více než 200 vozů tohoto typu.

Foto: ČD

ČD

4 komentáře: „České dráhy zmodernizují až 52 vozů pro regionální dopravu, obdrží nový interiér i Wi-Fi

 • Út 2. 6. 2020 (19:40)
  Permalink

  Ano,pozitivně kvituji…Také pod DKV Brno jich jezdí stále dost,ale mj.zde již delší dobu jezdí souprava 4 vozů,která určitou úpravou již prošla-zejm.nové sedačky a rozestupy mezi nimi.Audiovizuální systém ale dosazen nebyl,okna jsou původní výklopná.Vzhledem k max.rychlosti 160 km/h a podvozky GP 200 s kotoučovou brzdou mohou jezdit ještě dalších 20 let..
  Tyto vozy byly původně určeny do “lazaretních vlaků”,proto ta široká chodbička mezi sedadly,aby se dalo projet s nemocničním lehátkem…..

  Reagovat
 • Čt 4. 6. 2020 (15:15)
  Permalink

  “…předsuvné, za jízdy blokované dveře…” ….pokud zrovna ta blokace funguje, tyto dveře jsou velmi poruchové. Snad tedy modernizace tento neduh odstraní…aby to ale nedopadlo jako s dvěřma u “syslů”.

  Reagovat
  • Pá 5. 6. 2020 (9:41)
   Permalink

   U těchto vozů je ale nejhorší poslední nejnižší stupačka do vagónu,-ta ocelová.Zejm.při výstupu je tak úzká,že člověk musí dávat velký pozor,víceméně natočit nohu,aby ji nepřehlédl a nesvalil se na peron.Stálo by za úvahu v rámci modernizace,jestli se s tímto nedá něco dělat…tzn.posoudit vzdálenost kolejnice-peron,výšku nad peronem,ev,zvolit možnost zasouvání této stupačky…,což by zřejmě projekt modernizace zkomplikovalo a prodražilo.

   Reagovat
 • Pá 5. 6. 2020 (9:49)
  Permalink

  Tato modernizace se mi dle obrázku vcelku líbí,zejm.stahovací okna,stolečky,vrchní madla na sedačkách,uzavřený systém WC.Vozy jsou konstruovány na rychlost 160 km/h,takže mohou být v případě nouze nasazeny jako posilové do vlaků R,Ex,Ic.ev.jiných.U těch oken bych ale zvolil determální skla…

  Reagovat

Leave a Reply

%d bloggers like this: