Trolejbus Škoda 14 TrE z Daytonu je dočasně součástí expozice Muzea MHD ve Střešovicích

Až do konce října bude dočasně součástí expozice Muzea MHD ve Střešovicích trolejbus Škoda 14 TrE, který až do loňského prosince jezdil v Daytonu v Ohiu. Díky projektu pana Libora Hinčici se podařilo trolejbus dostat zpět do České republiky.

54 trolejbusů Škoda 14 TrE bylo vyrobeno pro Dayton v závodě Škoda Ostrov.

Trolejbus Škoda 14 TrE ev. č. 9803 byl nasazen do pravidelného provozu v americkém Daytonu 10. června 1998. Pro místní dopravní podnik RTA Dayton jezdil téměř 22 let do loňského 7. prosince, kdy poté byly poslední trolejbusy Škoda 14 TrE vyřazeny z provozu. Dayton bylo současně poslední město na americkém kontinentu, kde tato vozidla sloužila na pravidelných linkách MHD.

Představení trolejbusu ve vozovně Střešovice dne 24.6.2020.

V současnosti jeden trolejbus Škoda 14 TrE ev. č. 9602, což byl jeden ze tří odlišných prototypů dodaných do USA, slouží pro RTA Dayton jako historické vozidlo v nepojízdném stavu. Další trolejbus ev. č. 9809 je v Illinois Railway Museum a vozidlo ev. č. 9803 věnoval dopravní podnik v Daytonu časopisu Československý Dopravák, aby sloužil jako historické vozidlo české veřejnosti. „Je současně jediným českoamerickým trolejbusem dochovaným na území ČR a v muzeálních sbírkách bude připomínat českou tradici výroby trolejbusů a úspěch českého strojírenství 90. let na trhu v USA,“ doplnil Libor Hinčica, šéfredaktor časopisu Československý Dopravák.

Dopraváček, zdroj: DPP a Československý Dopravák

Leave a Reply

%d bloggers like this: