2 000 provozovatelů zájezdových autobusů se ocitlo v tragické situaci, problémem je i splácení leasingu

Předsednictvo Sdružení ČESMAD BOHEMIA konstatovalo,že v přímo tragické situaci se ocitli provozovatelé zájezdových autobusů. Jejich zakázky v době nouzového stavu poklesly na nulu a budou muset z větší části odepsat i letní sezónu. Oceněno bylo snížení silniční daně jako příspěvek státu k řešení těžké situace silničních dopravců.

Podle informací ČESMAD BOHEMIA se to týká zhruba 2 000 firem, které provozují až 9 000 autobusů. Zásadním problémem je ztráta schopnosti splácet leasingové splátky, které činí 100 – 150 tisíc korun měsíčně u běžného zájezdového autobusu a u patrového s cenou okolo 14 milionů korun dokonce 250 tis./měs. Majitelé těchto vozidel se ocitli v dokonalé pasti, protože i kdyby se rozhodli své autobusy prodat a s podnikáním skončit, nenajdou žádného kupce, neboť stejná situace je prakticky v celém světě. Navíc stojící vozidlo na rozdíl od nemovitosti ztrácí svou hodnotu, i když není využíváno.

Sdružení navrhuje vládě, aby pro autobusové dopravce fatálně zasažené korona krizí připravila přímou podporu a analogicky jako pomáhá nájemcům podnikatelských nebo prodejních prostor, přispěla dopravcům na část leasingových splátek.

Toto opatření by mělo být přijato co možná nejdříve s trváním od počátku krize do března příštího roku, kdy je předpoklad, že situace firem se zájezdovými autobusy se zlepší natolik, že budou schopny standardně plnit své finanční závazky. Je to rozhodně lepší, než nechat dopravce zbankrotovat a budovat odvětví znovu. Nepochybně by ke zlepšení situace pomohla i motivace k většímu využívání tohoto způsobu přepravy školami a dalšími institucemi.

Dopraváček, zdroj: ČESMAD BOHEMIA- Martin Felix

Leave a Reply

%d