Lanovka mezi Podbabou, Trojou a Bohnicemi bude, dnes byl schválen investiční záměr její stavby

Zastupitelstvo hl. m. Prahy dnes schválilo investiční záměr stavby lanovky mezi Podbabou, Trojou a Bohnicemi. Ta má do pěti let propojit Prahu 6 a Prahu 8. Náklady na 2,5 kilometru dlouhou lanovku se odhadují na 1,5 miliardy korun.

 „Pracujeme i na tramvajové trati, pro ni ale budeme potřebovat postavit nový most přes Vltavu a také skoro kilometrový ražený tunel ve skále nahoru do Bohnic. Hledali jsme proto rychlejší řešení, jak Prahu 6, Troju a Prahu 8 propojit. Lanovku postavíme Pražanům už do pěti let. Je to další krok k lepší a modernější MHD. Inspirovali jsme se třeba lanovkou v německém Koblenz, portugalském Portu nebo ve francouzském Brestu. Lanovka odveze stejné množství lidí jako jedna páteřní tramvajová linka, bude čtyřikrát levnější a po dokončení tramvajové trati zůstane jako alternativa. Jsem moc rád, že důležitosti tohoto spojení rozumí také Zastupitelstvo,“ řekl náměstek pro dopravu Adam Scheinherr.

Lanová dráha se dvěma koncovými a jednou mezilehlou stanicí, která spojí stávající zastávku tramvají, autobusů a železnice v Podbabě se sídlištěm Bohnice bude schopna přepravit až 6 000 osob za hodinu. Kabiny o kapacitě 35 cestujících by měly jezdit v intervalu 1 minuty.

Podle zveřejněných informací Dopravní podnik hl. m. Prahy jako investor před zadáním projektu osloví potenciální dodavatele lanové dráhy za účelem tržních konzultací pro získání zpětné vazby a eliminaci rizik, které mohou vzniknout během projektové přípravy. V této fázi bude rovněž upřesněna metoda, jakou bude vybráno architektonické řešení stanic lanové dráhy a designové řešení kabin a podpěr. Následně bude vypsána veřejná zakázka ve stupni upřesněném na základě tržních konzultací.

Dopraváček / Martin Dufek, zdroj: MHMP

Leave a Reply

%d bloggers like this: