České dráhy v reakci na sérii nehod přijaly celou řadu dalších preventivních opatření
České dráhy v současné době zaměstnávají přibližně 3 800 strojvedoucích. Podle informací společnosti se jedná o optimálně naplněný stav, kdy jsou řádně plněny podmínky z pohledu plánování směn, zákonných odpočinků, dovolených a eliminace práce přesčas. V rámci celé ČR chybí jen několik málo desítek strojvedoucích.
V reakci na nedávné sérii nehod přijaly České dráhy řadu dalších preventivních opatření. Patří mezi ně například:
- rozšíření výcviku a systému školení, které se zaměří na trénink nestandardních situací a stresové testy,
- zvýšená kontrola výkonu práce strojvedoucích,
- jednání s kraji jako objednateli regionální dopravy ve věci eliminace tzv. ostrých obratů, kdy strojvedoucí ihned po dojetí do cílové stanice znovu vyjíždí na trať,
- zpřísnění vybraných vnitřních předpisů.

Novinkou je i mobilní aplikace, která pomůže strojvedoucím na tratích s nejnižším stupněm zabezpečení provozovaným podle předpisu D3 Správy železnic. Řešení funguje na bázi sdílení aktuální polohy. Nejedná se o náhradu zabezpečovacího zařízení, aplikace v tabletech strojvedoucích ale může předejít případným nehodám. Pilotní provoz bude zahájen na třech tratích, a to Karlovy Vary – Potůčky, Choceň – Litomyšl a Domažlice – Tachov.
Výcvik strojvedoucích u Českých drah trvá déle, než určují zákonem stanovená pravidla. Z povinných 12 týdnů je prodloužen na 15 týdnů a dle potřeby se individuálně prodlužuje.
V loňském roce České dráhy pořídily dva trenažery pro strojvedoucí, které slouží jak pro výcvik nových zaměstnanců, tak těch stávajících. Právě trenažery nyní budou více zapojeny do tréninku krizových situací.

Dopraváček / Martin Dufek, zdroj: ČD