České dráhy připravily na víkend v Lužné setkání historické železniční a silniční techniky

Klasický program železničního muzea o víkendu (19. a 20. září) obohatí jízdy unikátním parním vozem Komarek. V Evropě se dochovaly v provozním stavu pouze dva podobné vozy. Za druhým byste však museli až do vzdáleného Švýcarska.

Komarek byl vyroben v roce 1903 v legendární pražské vagónce Ringhoffer pro lokálku Česká Lípa – Kamenický Šenov. V dalších letech sloužil i na jiných lokálkách a dojezdil v roce 1947 na lokálce ve východočeské v Dobrušce.  Pak byl přesunut do sbírek Národního technického muzea v Praze, kde je dodnes jedinečným exponátem. Několik desetiletí byl v neprovozním stavu vystaven v hale muzea na pražské Letné a teprve před několika lety se ho podařilo vrátit do provozu. 

Komárek bude o víkendu provozním exponátem v železničním muzeu v Lužné u Rakovníka. Svést se tímto zeleným vagónkem na jeho dřevěných lavicích bude možné v sobotu až 7x a v neděli 5x na trati do Krupé.  Cena jízdného za osobu bude 100 Kč.

Druhým velkým lákadlem do muzea budou historické autobusy typu RTO a ŠL. Tato vozidla už řadu let nepotkáte v pravidelném provozu, proto může být návštěva Lužné u Rakovníka příležitostí k připomenutí si, jak se cestovalo ještě před pár desítkami let a jak byl vnímán komfort od konce 50. do konce 80. let minulého století.

Česjé dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: