Nové vedení Středočeského kraje chce zrušit seniorské a žákovské jízdné

O návrhu na zrušení projektu tzv. Středočeského jízdného informovalo vedení kraje. Podle něj došlo k propadu daňových příjmů kraje o více než dvě miliardy. Konečné slovo na zrušení krajské slevy na jízdném od nového roku bude mít zastupitelstvo kraje.

Projekt Středočeského jízdného byl určen pro žáky, studenty, učně a seniory nad 65 let. Zahájen byl minulým vedením, kdy kraj žadatelům jízdné kompenzoval formou daru ve výši 25 procent obyčejného jízdného.

Stát garantuje slevy na jízdném ve výši 75 procent, takže zrušení slevy, které poskytoval kraj, by nemělo mít tak velký dopad,“ říká radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký.

Poslední žádosti o proplacení Středočeského jízdného budou moci být, podle návrhu krajské rady, podány do 31. 12. 2020 a vypořádány budou k datu 31. 3. 2020.

Celkem za tři poslední roky bylo vyplaceno na Středočeském jízdném 1 032 277 korun 1 235 žadatelům z řad seniorů a 11 545 087 korun 17 421 žadatelům z řad žáků a studentů,“ upřesnil radní Petr Borecký.

Do konce letošního roku očekává kraj propad na nevybraném jízdném ve výši cca 570 milionů korun, z toho 350 milionů činí autobusová a 220 milionů korun železniční doprava. Další desítky milionů (cca 60 milionů Kč) se dotýkají přímo obcí, které již teď mají rozpočty velmi napnuté. A jsou to peníze, které budou chtít dopravci po krajích a obcích,“ zdůraznil radní Petr Borecký.

Dopraváček / Martin Dufek, zdroj: Středočeský kraj

Leave a Reply

%d bloggers like this: