České dráhy reagují na zvyšující se poptávku a posilují dálkovou i regionální dopravu

Na některých dálkových linkách Českých drah v posledních dnech kontinuálně roste počet cestujících a stávající upravené řazení souprav už kapacitně přestává stačit. České dráhy se proto ve spolupráci s Ministerstvem dopravy ČR rozhodly na aktuální trend zareagovat a tyto linky posílit o dodatečné vozy, které zajistí větší komfort.

Posilové vozy navýší kapacitu nejvytíženějších spojů na mnoha dálkových linkách, zejména z Prahy do Děčína, Chebu, Českých Budějovic, Železné Rudy, Havlíčkova Brodu a na Slovácko. Od 17. prosince také ČD plánují obnovit dva páry Valašských expresů v úseku mezi Prahou a Olomoucí. K navýšení kapacity dopravce přistupuje i u regionální dopravy, kde se po dohodě s příslušnými kraji postupně obnovuje původní řazení souprav. Týká se to zejména příměstské dopravy kolem velkých měst.

Posilové vozy zařazují České dráhy do jednotlivých souprav už od minulého týdne, větší kapacitu díky nim mají také vlaky na trati mezi Prahou a Ostravou. Nabídku spojení mezi Prahou a Bohumínem navíc od 10. prosince rozšířil jeden pár vlaků IC 515 / 514, které jedou ráno z Bohumína přes Ostravu do Prahy a odpoledne zpět do Bohumína. Ve vybrané dny v předvánoční špičce pojede i posilové Pendolino Košičan z Prahy do Košic a zpět a od 13. prosince do 3. / 4. ledna pojede plný počet spojů EC na lince z Prahy do Berlína.

Větší kapacitu budou mají některé vytížené dálkové vlaky na těchto linkách:

  • Ex1 Praha – Ostrava, až 480 dodatečných míst;
  • Ex6 Západní expres Praha – Plzeň – Cheb, až 800 dodatečných míst;
  • R16 Berounka Praha – Klatovy – Železná Ruda-Alžbětín (na této lince budou řazené posilové vozy s 320 dodatečnými místy k sezení a zároveň od 11. prosince odpadne přestup do motorové soupravy v Klatovech);
  • R17 Vltava Praha – České Budějovice až 960 dodatečných míst;
  • R18 Slovácký expres Praha – Olomouc – Přerov – Luhačovice / Veselí nad Moravou, až 320 dodatečných míst;
  • R20 Labe Praha – Ústí nad Labem – Děčín, až 1440 dodatečných míst.

Posíleny jsou od 13. prosince i spoje na lince R9 Praha – Havlíčkův Brod – Brno a další vybrané komerční spoje na lince Ex1 mezi Prahou a Ostravou. V případě výraznějšího nárůstu počtu cestujících jsou České dráhy připravené reagovat obdobným způsobem i na dalších linkách.

„Obsazenost všech vlaků monitorujeme na denní bázi a v případě potřeby jsme připraveni zařadit do vybraných vlaků posilové vozy,“ říká Jiří Ješeta a pokračuje: „S Ministerstvem dopravy nyní řešíme obnovení provozu dvou párů Valašských expresů na lince Ex2 v úseku mezi Prahou a Olomoucí, tedy v trase, kde aktuálně nejezdí. K tomu by mělo dojít od příštího čtvrtka 17. prosince.“

Cestujícím, kteří pojedou v době předvánoční špičky, doporučuje dopravce včasný nákup jízdenek a zejména rezervací do dálkových vlaků. Ty jim jednak zaručí místo k sezení a navíc se díky nim dopravce dopředu dozví, že je o tyto spoje větší zájem. Místenky zakoupené společně s jízdenkami v e-shopu Českých drah jsou vydávány bezplatně (s výjimkou vlaků SC Pendolino). Pokud cestující změní své plány, můžou většinu internetových jízdenek bezplatně vrátit nebo vyměnit, a to až do 15 minut před odjezdem vlaku.

TZ České dráhy s úpravami redakce

Leave a Reply

%d bloggers like this: