Pražský dopravní podnik testuje bezpečnostní aplikaci „Pozor tramvaj!“

Dopravní podnik hl. m. Prahy začal na páteřních tramvajových linkách číslo 9, 11 a 22 testovat novou bezpečnostní aplikaci „Pozor tramvaj!“, kterou vyvinula společnost Safe Public Transport. Uživatelé si ji mohou bezplatně stáhnout v App Store nebo v Google Play. Cílem projektu je snížit počet srážek s tramvajemi a zvýšit bezpečnost veřejné dopravy. Testování bude podle dopravce probíhat do konce letošního června.

Celkem 97 tramvají, které DPP nasazuje na pravidelné linky č. 9, 11 a 22, je v rámci pilotního provozu vybaveno speciálním vysílacím zařízením Safe, které pomocí technologie Bluetooth komunikuje s aplikací „Pozor tramvaj!“. Tu si mohou uživatelé do svých chytrých mobilních telefonů kdykoliv bezplatně stáhnout z App Store nebo Google Play a zapojit se do jejího testování. „Pozor tramvaj!“ je bezpečnostní aplikace, po nainstalování a intuitivním nastavení uživatelských preferencí v menu běží v telefonu na pozadí. V aplikaci si lze vybrat ze dvou základních režimů: „při používání telefonu“, který je nastaven jako výchozí a „plná verze/dětský režim“. V prvním případě dostane uživatel upozornění na nebezpečí pouze pokud telefon používá, ve druhém případě i když je aplikace vypnuta a telefon uspaný,“ uvádí DPP ve své tiskové zprávě.

Ve chvíli, kdy se uživatel na ulici či v autě nevěnuje dopravní situaci, ale svému mobilnímu telefonu, například píše nebo čte SMS zprávu, e-mail či post na sociálních sítích, poslouchá hudbu, telefonuje, nebo má spuštěnou navigaci a blíží se tramvaj vybavena vysílacím zařízením, aplikace ‚Pozor tramvaj!‘ majitele telefonu důrazně upozorní na blížící se nebezpečí střetu. A to jak zvukově – typickým varovným zvoněním, které známe z tramvají, tak i obrazově – blikáním výstrahy na displeji telefonu doplněné o vibraci přístroje. Při poslouchání hudby ztiší přehrávanou skladbu, v případě že uživatel aktuálně využívá jiné aplikace, aplikace ‚Pozor tramvaj!‘ přeruší práci s nimi a překryje je důrazným varování. Varování se automaticky spustí, jakmile je blížící se tramvaj zhruba 100 až 120 metrů od uživatele, v závislosti na typu mobilního telefonu. Některé telefony na signál z vysílacího zařízení reagují velmi rychle, některé pomaleji, rozpětí tak může být 80 až 140 metrů, “ vysvětluje princip fungování aplikace Lukáš Rajsner, ředitel společnosti Safe Public Transport.

Tramvajové vozy vybavené vysílacím zařízením Safe, jsou viditelně zvenčí i zevnitř u dveří označeny samolepkou „Pozor tramvaj!“ s QR kódy na stažení aplikace. V rámci rotace a nasazování tramvají do provozu se může stát, že vůz se zařízením Safe se objeví i na některých jiných linkách, než na č. 9, 11 nebo 22.

V další fázi projektu je v plánu rozšířit aplikaci o schopnost rozeznávat aktivitu uživatele, tj. chůzi, běh nebo jízdu na kole či autem, doplnit GPS lokací tramvajových tratí, křížení tramvajových tratí se silnicí a GPS lokací nebezpečných míst, což by umožnilo zpřesnění aktivace varování. Současně s tím DPP a Safe Public Transport připravují testování přechodových hlásičů, které by v budoucnu mohly sloužit na rizikových místech jako jsou rušné přechody přes tramvajové tratě nebo ty s omezeným výhledem. Přechodový hlásič by včas akusticky i vizuálně chodce upozornil na přijíždějící tramvaj.

První testy s vysílacími zařízeními Safe realizovaly DPP a Safe Public Transport loni v dubnu v běžném provozu na dvou tramvajích na lince č. 9. Důležité bylo zejména ověření intenzity a dosahu vysílaného signálu v zastavěných oblastech v centru Prahy, nastavení nejvhodnější reakční vzdálenosti a zjištění míry vlivu povětrnostních podmínek na kvalitu přenosu. Druhé kolo testů pak proběhlo loni o letních prázdninách.

Cestující, kteří by se chtěli zapojit do testování aplikace, mohou svoji zpětnou vazbu poslat prostřednictvím on-line formuláře na webových stránkách projektu pozortramvaj.cz, v případě technických potíží je možné kontaktovat infolinku na čísle 588 88 22 66, která je v provozu o pracovních dnech od 9:00 do 17:00.

Dopraváček / Martin Dufek, zdroj: TZ DPP

Leave a Reply

%d bloggers like this: