TRAMVAJOVÝ NEWSLETTER – únorový souhrn událostí u pražských tramvají

Přinášíme souhrn pražského tramvajového dění za druhý měsíc roku 2021.

V úterý 9. února zakončil svou téměř čtvrt století dlouhou pouť po pražských kolejích vůz T6A5 evidenčního čísla 8739. Ze čtyř posledních kusů „téšestek“ byl rozeznatelný podle své bílé střechy. Osudným se mu stala vadná elektroinstalace v oblasti spřáhla. Po důkladné prohlídce bylo rozhodnuto, že vůz, kterému zbývalo zhruba 7 tisíc kilometrů (tedy zhruba necelé dva měsíce provozu), již není rentabilní k opravě.
Po odstavení vozu 8739 jezdí zbývající 3 vozy jako sólo. Vůz 8748 navíc prošel na přelomu února a března opravou laku po snesení celoplošného polepu a kontrolní prohlídkou.

Vůz T6A5 ev.č. 8739 před konečnou zastávkou Sídliště Barrandov dne 9.7.2019

CELOVOZOVÉ REKLAMY

V měsíci únoru nebyla zahájena žádná celovozová reklama. Jak jsme ale uvedli, žlutá hranatá ikona přišla o celoplošnou reklamu Burgerland, kterou nosila od dubna 2019.

OPRAVY

Během února do pravidelného provozu zasáhly po velkých opravách a údržbách (nad 100 dní) tramvaje:

  • 8161 (po 154 dnech)
  • 8174 (po 154 dnech)
  • 8355 (po 151 dnech)
  • 8399 (po 122 dnech)
  • 9205 (po 145 dnech)
  • 9373 (po 189 dnech)
  • 9394 (po 136 dnech)
  • 9396 (po 174 dnech)

Do seznamu se nedostala 80 dnů odstavená tramvaj 9099. 24. února se téměř tři měsíce od posledního vypravení a celkově teprve počtvrté na lince objevil tento hloubětínský vůz typu KT8D5.RN2P. Stejně jako u vozu 9102 došlo i u této tramvaje během odstávky k přesklení oken, přesněji řečeno k uložení okenních tabulí do kvalitnějších pryžových lemů. Tato oprava by měla zabránit zatékání vody do interiéru vozu, které se objevilo v počátcích provozu “maďarských” rekonstruovaných “kachen”. Dalším problémem, který stále zůstává v intenzivním řešení, je informační systém. V posledních týdnech došlo díky updatu softwaru k výraznému poklesu závad OIS, avšak podle zpráv z terénu zcela vymýceny stále nejsou. Například právě u vozu 9099 došlo v posledních únorových dnech hned ke dvěma závadám orientačního systému, kvůli kterým byl stažen z linky a nahrazen jinou tramvají.

Po provedené údržbě stupně PÚ vyjela první únorový den zpět do provozu strašnická tramvaj T3R.PV #8174. Vůz zůstal i nadále v reklamním kabátku “Pozor, klíště“.

Po pětiměsíční pauze z důvodu údržby se ve středu 10. února odpoledne opět objevila v provozu pankrácká tramvaj Škoda 15T evidenčního čísla 9205.

Ve čtvrtek 11. února se do provozu vrátil motolský vůz Škoda 15T #9373. Odstaven byl více než půl roku, během kterého podstoupil údržbu stupně PÚ v Ústředních dílnách DP.

Vůz T3R.P evidenčního čísla 8355 byl přistaven na údržbu rozsahu PÚ v září minulého roku. V únoru se navrátil zpět do pravidelného provozu.

V úterý 16.2. se po údržbě stupně PÚ vrátil do pravidelného provozu strašnický vůz T3R.PV čísla 8161. Do hostivařské Opravny tramvají byl přistaven v září loňského roku.

V druhé polovině února vyjela po údržbě v rozsahu PÚ strašnická tramvaj T3R.P evidenčního čísla 8399. Řazena je jako zadní vůz soupravy 8400+8399.

V neděli 14. února jsme naposledy mohli v provozu potkat soupravu ze střešovické vozovny. Od následujícího dne depo číslo 6 vypravuje výhradně sólo vozy. Oficiálním důvodem ukončení provozu souprav nostalgických tramvají ze Střešovic je nadměrné vandalství v zadních vozech. Nostalgické soupravy na lince 15, které vypravuje hloubětínské depo, by měly jezdit i nadále.

Střešovický vůz  T1 ev.č. 5002 se v neděli 21. února zúčastnil v Podbabě natáčení francouzského seriálu „OPERATIONS TOTEMS“, jehož děj se odehrává v 60. letech ve východním Berlíně, Paříži a v Moskvě. Z důvodu natáčení byly tramvajové linky číslo 8 a 18 odkloněny do smyčky Červený Vrch.

Po dobu natáčení byly tramvajové linky číslo 8 a 18 odkloněny do smyčky Červený Vrch.

V Praze se v únoru objevila nová řada evidenčních čísel pro tramvajovou trakci – 46xx. Jejím nositelem se stalo trio sunutých sněhových pluhů PSP 01 s radlicí Tecna firmy MTM Tech. Tlačné sněhové pluhy byly původně označeny čísly 8202 a následujícími podle prostého pořadí jejich zhotovení. Nově je však možné podle čísla pluhu poznat také příslušnost ke konkrétní vozovně. Nejstarší pluh 8202, který patří vozovně Pankrác, tedy nově nosí číslo 4604. Kobyliské číslo 8203 nově zní 4602. A stroj s původním číslem 8204 nově nosí číslo 4607, jak můžete vidět na fotografii z depa Vokovice.
K sunutí pluhů jsou uzpůsobeny tři tramvaje T3R.P, které disponují přídavnou zásuvkou pro připojení kabelů s ovládacími pokyny pro pluh. Jedná se o evidenční čísla 8300 (Pankrác), 8500 (Kobylisy) a 8530 (Vokovice).

NEHODY

Ve čtvrtek 11. února došlo krátce po půl druhé odpoledne k nehodě tramvají ev.č. 9408 a 8272+8568. K události došlo v podjezdu pod magistrálou v ulici U Bulhara směrem z centra. Podle dostupných informací byly dvě osoby předány do péče zdravotníků.

24. únor nebyl dobrým dnem pro tramvaj Škoda 14T evidenčního čísla 9162. Kolem 8. ranní došlo vlivem únavy materiálu k závadě čepu, která vyústila ve zborcení vazby mezi předposledním a posledním článkem. Provoz na tramvajové trati u metra Nádraží Holešovice byl omezen zhruba do 11. hodiny kvůli vyprošťovací práci těžké techniky. Vůz byl poté z asistence modrých majáků převezen do domácí vozovny Kobylisy, kde má podstoupit důkladnou prohlídku zaměřenou na příčinu nehody. Na sociálních sítích se okamžitě rozvinula diskuse, zda kvůli tomuto problému nedojde k odstavení celé flotily tramvají typu Škoda 14T, podobně jako se již stalo v srpnu 2014 na příkaz Drážního úřadu. O bližší informace jsme požádali DPP, avšak odpověď jsme zatím nedostali.

V pondělí 15. 2. došlo v dopoledních hodinách k poškození pantografu tramvaje a stržení troleje v Lidické ulici. Mnoho linek bylo vedeno odklonem, na Palackého náměstí došlo k vykolejení další tramvaje a při objíždění tramvaje odstavené v koloně na Palackého mostě zavadil nákladní automobil o její část. Provoz se podařilo stabilizovat až v odpoledních hodinách.

Závěrem opět tradiční statistiky vozů Škoda 15T. Počet tramvají, které server Mobilnitabla.cz nezaznamenal v provozu více než 10 dní činil ke konci února 2021 celkem 51 vozů.

Křivka počtu odstavených vozů tak od Vánoc stoupá stejně nepříznivě jako počet nakažených koronavirem a právě atakuje psychologickou hranici, jejíž prolomení jsme naposledy evidovali v srpnu roku 2019. Tehdy byl ovšem takový výsledek kvůli výlukám a prázdninovému omezení provozu. Nyní nastalá špatná situace v oblasti údržby se však netýká pouze tramvají 15T, problémy se vyskytují u všech typů tramvají. Důvody jsou prosté – zejména jde o zpoždění v dodávkách náhradních dílů od externích dodavatelů a celkově velmi nepříznivé podmínky ve většině výrobních závodů a dílen.

Mapu aktuální polohy pražských tramvají a další důležité informace naleznete na serveru Mobilnitabla.cz

Dopraváček a Mobilnitabla.cz

Leave a Reply

%d bloggers like this: