V Praze se změní ceny jízdného v MHD, cena roční jízdenky zůstane zachována

Vedení Prahy reaguje na zvýšení cen jízdného ve veřejné dopravě ve Středočeském kraji úpravou cen jednorázových jízdenek pro jednotlivou jízdu také na území Prahy. Změny nastanou od 1. srpna 2021.

Současná jízdenka na 30 minut bude nově stát 30 Kč (dosud 24 Kč) a 90minutová jízdenka bude stát 40 Kč (dosud 32 Kč). Ceny pražských předplatních kuponů včetně nejvýhodnější roční jízdenky za 3 650 Kč nicméně zůstanou zachovány, stejně jako všechny dosavadní slevy pro různé věkové skupiny cestujících. Zjednoduší se zároveň systém prokazování nároků na tyto slevy. Pro návštěvníky Prahy budou zavedeny turistické jízdenky také ve dvoudenní či pětidenní variantě.

Spolu s cenami ročních kuponů zůstávají nezměněny také ceny měsíčních a čtvrtletních kuponů pro Prahu. Kvůli velmi malému využití se však ruší pětiměsíční varianta. Praha navíc poskytne dočasně lidem ve hmotné nouzi, kteří pobírají příspěvek na živobytí, slevu 70 % na měsíční a čtvrtletní kupony, a to do konce roku 2022.

Zachovány budou také všechny dosavadní slevy včetně bezplatné přepravy pro děti do 15 let a seniory nad 65 let. „Podařilo se nám také výrazně zjednodušit systém prokazování nároku na bezplatné cestování pro děti a seniory. Namísto dnešních speciálních průkazek a aplikací bude nově stačit pouze doložit věk,“ popsal Adam Scheinherr.

Ceny obvyklých nepřenosných časových kuponů – měsíčního, čtvrtletního i ročního – se pro Pražany nijak nezmění. Jsem rád, že se o 70 procent zlevní ceny kuponů pro občany v hmotné nouzi, kteří pobírají příspěvek na živobytí – nově se pro ně sníží cena měsíčního kuponu na 165 korun a čtvrtletního na 444 korun,“ řekl primátor Prahy Zdeněk Hřib.

Součástí návrhu bylo také narovnání ceny jednorázového jízdného vůči ceně celodenního jízdného. Návrh je takový, že ze čtyř zakoupených 30minutových jízdenek se stane jízdenka celodenní a v případě 90minutových jízdenek budou stačit zakoupit tři, aby se z nich stal celodenní kupon.

Pro lanovku na Petřín bude nově stanoveno speciální jednorázové jízdné 60 Kč, majitelé předplatních kuponů pro Prahu nebo turistických jízdenek však budou moci i nadále cestovat petřínskou lanovkou zdarma. Až bude obnoven provoz speciální autobusové linky Airport Express z Letiště Václava Havla na Hlavní nádraží, bude stát jízdenka 100 Kč namísto dnešních 60 Kč.

Praha se také připravuje na návrat turistů do metropole a chystají se pro ně nové druhy jízdenek. K současné jednodenní a třídenní jízdence přibyde dvoudenní a pětidenní varianta ve spojení s novým druhem turistické jízdenky Prague Visitor Pass. Cena klasické jednodenní turistické jízdenky vzroste ze 110 na 120 korun, třídenní jízdenka za 330 korun zůstává beze změny,“ uvedl ředitel ROPID Petr Tomčík.

Spolu se zvýšením některých tarifů je upravena také výše pokut za jízdu bez platné jízdenky. Při platbě na místě nebo do 15 dnů v doplatkové pokladně se přirážka k jízdnému zvýší z 800 na 1 000 Kč. Při pořízení ročního kuponu do 5 dnů od uložení pokuty bude přirážka jen 800 Kč. Zvýší se také pokuty za další porušení přepravního řádu, například za znečištění nebo jiné poškození vozidla, a to až na 1 000 Kč.

Změna se dotkne také na záchytných parkovišť P+R. U nehlídaných bude parkování do 12 hodin i nadále zdarma, hlídané parkování na okrajích Prahy bude za den nově za 50 Kč, parkoviště blíže centru budou zpoplatněna stokorunou.

„Vyhověli jsme žádosti Středočeského kraje, aby došlo ke sjednocení cen jednorázových jízdenek v obou krajích. Zároveň jsme prosadili do tarifu jeden z bodů programu Pirátů pro komunální volby 2018 v oblasti dopravy, kterým byla modernizace odbavovacího systému se zastropováním denní ceny jízdného v pražské MHD. Jakmile tedy cestující za den utratí v aplikaci PID Lítačka za jednotlivé jízdenky 120 korun, tedy cenu celodenní jízdenky, tak má už do konce dne jízdné zdarma. Do budoucna by mohlo být doplněno do mobilní aplikace i zastropování měsíčního a ročního jízdného. Elektronický prodej kuponů a jízdenek přes mobilní aplikaci chceme upřednostnit, protože má na rozdíl od jiných způsobů prodeje jízdenek – formou SMS či papírové jízdenky – pro město minimální náklady,“ vysvětlil pražský primátor Zdeněk Hřib.

Veškeré změny začnou platit od 1. srpna 2021. Pouze zastropování cen jízdenek by mělo být v platnosti až od roku 2022.

Středočeský kraj

Středočeský kraj s ohledem na výpadek příjmů způsobený pandemií koronaviru přistoupí ke zvýšení cen jízdného ve veřejné dopravě cca o 25 %. Úpravy se dotknou jak jednorázových jízdenek, tak i předplatních kuponů.

Dopraváček / Martin Dufek, zdroj: MHMP

Leave a Reply

%d bloggers like this: