Scania představila v České republice svůj dvanáctimetrový elektrobus

Poprvé v České republice představila společnost Scania plně elektrický městský autobus Scania Citywide. Tento dvanáctimetrový elektrobus mohli spatřit již návštěvníci na bruselském veletrhu Busworld v roce 2019. Bohužel celosvětová pandemie koronaviru posunula jeho premiéru u nás o více jak rok a půl. Nyní čeká elektrobus turné napříč Českem.

Bateriové články jsou umístěnými na střeše a zádi vozidla. Záměrně jsou rozděleny, což umožňuje lepší jízdní vlastnosti a ovladatelnost elektrobusu. Nabíjení baterií nabízí Scania přes reverzní pantograf, případně zásuvku CCS Combo 2 nebo čtyřpólovou střešní konzoli. S dojezdem až 150 kilometrů je elektrobus vhodný pro velkou většinu městských tras.

Vozidlo nové generace se kromě propracované konstrukce zvyšující komfort a zlepšující užitné vlastnosti, vyznačuje také použitím nejmodernějších technologií pro bezpečnost silničního provozu a posádky vozidla. Řidiči jistě ocení mnoho bezpečnostních prvků usnadňující jízdu, jako jsou například čidla pro sledování a vyhodnocování pohybu chodců a cyklistů.

Scania Citywide se vyznačuje zcela novým stylem interiéru se světlými barvami na střešních a bočních panelech. Boční okna jsou větší a mají vyšší stropní linii, což přináší více přirozeného světla do vozidla. Strop má zvýšenou výšku a boční stropní panely mají plochý tvar, což zlepšuje jak osvětlení, tak vnímání prostoru pro cestující. Širší ulička a nepřímé stropní osvětlení v celém autobusu ještě více přispívají k pocitu prostornosti a pohodlí. Cestující i řidič také určitě ocení lepší proudění vzduchu.

Společnost Scania nabízí elektrobus zatím ve dvanáctimetrové verzi a již brzy na trh vstoupí i verze kloubová.

Dopraváček / Martin Dufek, zdroj: Scania

Leave a Reply

%d bloggers like this: