SŽ: V prvním pololetí prošlo rekonstrukcí přes šedesát železničních přejezdů

V prvním pololetí byly rekonstrukce dokončeny na 65 přejezdech. Na dalších 67 v současnosti stavební práce probíhají. Správa železnic má v plánu do konce roku zrekonstruovat až 200 železničních přejezdů.

Z více než šesti desítek dokončených úprav křížení železnice s dalšími pozemními komunikacemi se téměř polovina týkala přejezdů zabezpečených původně výstražnými kříži. Na 19 takových přejezdech je nově nainstalováno světelné zabezpečovací zařízení. Dalších 10 je kromě výstražných světel osazeno také závorami. O závorová břevna bylo při modernizaci doplněno i dalších 14 přejezdů s původně světelným zabezpečovacím zařízením. Na 9 místech v republice také dosloužily ručně ovládané závory. Nahradila je většinou zabezpečovací zařízení se světelnou signalizací, ve 3 případech doplněná i závorami,“ uvádí tiskový mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Moderní zabezpečovací zařízení tak namísto původního ze 70. let získala například šestice přejezdů v úseku Ústí nad Labem-Střekov – Svádov, kde v minulosti docházelo ke střetům s osobami nebo vozidly většinou s tragickými následky. Čtyři z těchto přejezdů byly při rekonstrukci navíc vybaveny závorami. Ve dvou případech byla použita moderní kompozitní závorová břevna s výstražnými LED svítilnami. Výstražné kříže byly nahrazeny například na dvojici přejezdů na trati mezi Vraným nad Vltavou a Dobříší, a to světelným zabezpečovacím zařízením doplněným v jednom případě závorami.

Tempo modernizace přejezdů zároveň zrychlilo. V loňském roce Správa železnic zrekonstruovala celkem 155 úrovňových křížení za více než 1,5 miliardy korun. Plán na letošní rok je 200 opravených nebo zmodernizovaných přejezdů.

Zdroj a foto: Správa železnic

Leave a Reply

%d bloggers like this: