Poslední prázdninový víkend v ČD Muzeu: Projížďky s „Heligónem“ a živé vysílání Českého rozhlasu

Železniční muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka nabídne poslední prázdninový víkend 28. – 29. srpna nevšední program. Návštěvníci se oba dva dny svezou historickým vlakem s parní lokomotivou „Heligón“ po luženském nádraží a v areálu muzea budou zajištěné také jízdy po úzkorozchodném okruhu s dieselovou lokomotivou. V průběhu nedělního odpoledne navíc bude Český rozhlas Dvojka vysílat ze železničního muzea speciální živé vstupy.

Hlavním lákadlem v železničním muzeu bude parní vlak, který potáhne jedna z nejstarších provozuschopných lokomotiv v Evropě – stroj 414.096 „Heligón“ z roku 1906. V soupravě bude řazen osobní vůz řady Ci a otevřený výletní vůz řady Da. Vlak bude jezdit od 11:15 do 15:15 hod. v hodinových intervalech a zájemci se jím svezou od točny v muzeu na konec nádraží. Jízdenky budou prodeji v pokladně u vstupu nebo u stánku vedle lokomotivy. Stát budou 50 Kč a děti do 4 let pojedou vlakem zdarma.

Zájemci se budou moci svézt také po úzkorozchodné drážce (800 mm) s historickou dieselovou lokomotivou původně používanou v ocelárnách Poldi Kladno. Jezdit bude každou půlhodinu od 10:00 do 16:30 a jízdenky budou stát 40 Kč (děti do 4 let budou přepravovány zdarma).

Nedělní odpoledne v železničním muzeu zpestří od 14 do 16 hodin živě vysílané vstupy v rámci speciálního dílu pořadu Kolotoč Českého rozhlasu Dvojka. Moderovat je bude Dalibor Gondík a Regina Květoňová. Po skončení vysílání se uskuteční autogramiáda.

Ve sbírkách železničního muzea Českých drah se nachází více než třicítka parních lokomotiv, které mapují vývoj parního provozu od přelomu 19. a 20. stol. až po konec parní trakce ve 2. polovině 20. stol. Kromě parních lokomotiv si návštěvníci prohlédnou také historické motoráčky, dieselové či elektrické lokomotivy, dobové osobní a nákladní vozy a spoustu dalších zajímavých exponátů potřebných pro drážní provoz.

Zdroj: České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: