Do České republiky přijede Connecting Europe Express, který připomene význam železniční dopravy

Už ve čtvrtek 23. září překročí hranice České republiky a postupně pak zamíří do Ostravy, Břeclavi, Brna, Prahy a Plzně. Projekt Evropské unie, na kterém spolupracuje většina evropských železničních společností včetně Českých drah, zdůrazňuje důležitost železniční dopravy a ukazuje cestu k naplnění tzv. Green Dealu. Zároveň má upozornit na nutnost investic do železniční infrastruktury.

Connecting Europe Express, který propaguje železnici jako udržitelný a ekologický způsob přepravy cestujících a nákladu, bude brázdit české koleje od čtvrtka 23. září do neděle 26. září 2021. Trasu vlaku po českém území připravily České dráhy ve spolupráci s Evropskou komisí, Ministerstvem dopravy ČR, Správou železnic a dalšími partnery.

Vlak přijede do České republiky ve čtvrtek 23. září v odpoledních hodinách přes česko-polský hraniční přechod Petrovice u Karviné / Zebrzydowice. Tento den zastaví zhruba mezi 16. a 22. hodinou na ostravském hlavním nádraží, kde ho můžou navštívit první zájemci, a poté zamíří přes Břeclav do Rakouska. Hned následující den, v pátek 24. září, se vlak vrátí zpět do České republiky a ve večerních hodinách zastaví v Břeclavi a v Brně.

V sobotu 25. září bude následovat zastávka na pražském hlavním nádraží. Z Brna do Prahy dopraví evropský výstavní expres Vectron společnosti ČD Cargo v originálním českém nátěru pro Evropský vlak. Vectron i celý vlak si mohou zájemci prohlédnout na pražském hlavním nádraží v době od cca 13:15 do 15:30 hod., kdy je připravena jeho prezentace pro širokou veřejnost. V neděli 26. září pak souprava odjede z Prahy přes Plzeň a hraniční přechod Česká Kubice / Furth im Wald do Německa.

Souprava Connecting Europe Express bude mít šest vagónů různých evropských dopravců. V nich se návštěvníci dozvědí zajímavé informace o železničních technologiích a inovacích nebo o tom, jak Evropská unie podporuje infrastrukturní projekty.

Evropský vlak je pro nás příležitostí, kdy můžeme široké veřejnosti prezentovat ekologickou přepravu osob a nákladů po železnici i cíle Evropské unie v jejím rozvoji,“ říká předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik a dodává: „Budoucnost je v železnici. Abychom zvýšili její atraktivitu, investujeme v příštích letech do nových osobních vlaků více než 100 miliard korun. Projeví se to v kvalitě cestování nejen v rámci České republiky, ale i do významných zahraničních destinací, kam jezdíme ve spolupráci s partnerskými dopravci. Desítky miliard korun investujeme také do rozvoje nákladní dopravy a moderních technologií, jako je přeprava ve speciálních kontejnerech innofreight.“

Connecting Europe Express je stěžejním projektem v rámci Evropského roku železnice 2021. Ten vyhlásila Evropská unie s cílem zvýšit všeobecné povědomí o výhodách železnice a také o výzvách, které před ní do budoucna ještě stojí. Projekt také zdůrazňuje význam plánování a financování udržitelné infrastruktury. Evropský vlak odstartoval cestu 2. září v portugalském Lisabonu a svou pouť ukončí 7. října v Paříži. Při své cestě zavítá do všech hlavních měst Evropské unie, jimiž prochází evropská železniční síť.

Zdroj: České dráhy, foto: ZSSK a ČD Cargo

Leave a Reply

%d bloggers like this: