V novém jízdním řádu přibude 475 bezbariérových spojů

Celkem 5 385 bezbariérových spojů nabídnou České dráhy v roce 2022. Je to nejvíce bezbariérových spojů od jejich zavedení v roce 1991. Proti stávajícímu jízdnímu řádu se počet vlaků bez bariér zvýší o 475. Další velkou novinkou je možnost dobíjet elektrické vozíky v nejnovějších vlakových soupravách.

Rozšiřuje se nejen nabídka bezbariérového spojení, ale také rozsah služeb na palubě vlaků. Cestující využívající při pohybu elektrické vozíky získají v moderních soupravách zaváděných od jízdního řádu 2022 zcela novou službu: možnost dobíjení elektrických vozíků během cesty vlakem.

„Lidé, kteří se musí pohybovat na vozíku, mají těžký život. Na cestách se musí vypořádat s mnoha překážkami a bariérami. My se jim snažíme život co nejvíc usnadnit, především svobodněji cestovat po České republice a do zahraničí. Proto investujeme do moderních bezbariérových vlaků. Meziročně tak bude o 475 bezbariérových spojů vice a jejich celkový počet dosáhne rekordní úrovně. Čtyři z pěti našich vlaků budou v jízdním řádu 2022 kompletně vybavené pro cestování osob na vozíku a nabídnou jim komfortní cestování,“ říká Ivan Bednárik, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah. V jízdním řádu 2022 budou do provozu uvedeny zcela nové moderní bezbariérové soupravy InterJet, patrové jednotky push-pull a desítky souprav RegioPanter.

„V některých regionech dnes nabízíme drtivou většinu spojů bezbariérových, například v rámci Pražské integrované dopravy. Podobných regionů bude přibývat. V roce 2022 se k nim přidá například Plzeňský kraj, kde nasadíme na linku P2 Klatovy – Plzeň – Rokycany – Beroun jednotky RegioPanter. Převážná většina vlaků v celém kraji tak bude bezbariérová. K podstatnému rozšíření nabídky bezbariérového cestování dojde také v Královéhradeckém kraji. Tam zavedeme přepravu osob na vozíku na linkách Choceň – Náchod a z Pardubic přes Hradec Králové do Trutnova a Svobody nad Úpou. Symbol bezbariérovosti se objeví také u vlaků z Ostravy do Frýdlantu nad Ostravicí a Frenštátu pod Radhoštěm nebo ze Šumperka do Hanušovic a Jeseníku,“ říká Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu.

Rozšíří se nabídka cestování také v dálkových vlacích, jak dokládají slova Jiřího Ješety: „Na linky ‚Západní expres‘ a ‚Krušnohor‘ mezi Prahou a Chebem nasadíme nejmodernější expresní soupravy, které nabízejí lidem na vozíku úplně novou kvalitu cestování, a zároveň rozšíříme bezbariérové cestování do rychlíků ‚Vltava‘ a ‚Lužnice‘, které spojují Prahu s Jihočeským krajem. Lidé na vozíku se tak snadno dostanou z Prahy nebo z Českých Budějovic například do Benešova u Prahy, Soběslavi nebo Veselí nad Lužnicí.“

Zdroj a označené foto: České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: