Investiční plán DP města Brna v roce 2022

V roce 2022 plánuje Dopravní podnik města Brna do stavebních a strojních projektů investovat opět více než miliardu korun. Pokračovat bude i úprava zastávek na bezbariérové, rekonstrukce kabelové sítě, modernizace vozoven i pořízení nových vozidel.

„I přes komplikovanou situaci způsobenou ztrátami na jízdném a zdražováním energií musíme jít stále kupředu v modernizaci vozového parku a obnově tramvajových tratí. Celkem v příštím roce připravujeme investiční záměry za více než 1,5 miliardy korun,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Stavební investice

Stavební úprava tramvajové trati v úseku Bohunická – Moravanské Lány

Rekonstrukce trati bude obnášet výměnu kolejí, kolejového roštu a podloží, trolejového vedení a trakčních kabelů. Díky použití moderních odhlučňovacích prvků dojde ke snížení hlučnosti z tramvajové dopravy.

Termín: červen–září, výluka MHD červenec–srpen 2022

Cena: 115 miliónů Kč

Stavební úprava tramvajové trati Osová – Starý Lískovec

Díky jarním a letním rekonstrukcím se podařilo opravit 1450 metrů tramvajové trati v úseku Krematorium – Osová. Pokud by došlo k uskutečnění rekonstrukce zbývajících 1200 metrů úseku Osova – Starý Lískovec včetně smyčky, získalo by město Brno během jednoho roku rekordně dlouhou souvislou novou trať v délce přesahující 2,5 kilometru.

Termín: červen–září 2022, výluka MHD červenec–srpen 2022

Cena: 120 miliónů Kč

Zvolen bude projekt, který se podaří v plné míře připravit k realizaci.

Stavba tramvajové trati k Univerzitnímu kampusu

V posledním roce projektu proběhnou hlavní práce na vlastní tramvajové trati, instalace trolejového vedení, trakčních kabelů a zabezpečovacích zařízení nového tunelu. Pokračovat bude stavba nástupišť na konečné stanici u Kampusu a v podzemní zastávce Nová Jihlavská, terénní úpravy, výsadba zeleně nebo dokončování chodníků.

Termín zprovoznění: konec roku 2022

Cena: v roce 2022 500 miliónů Kč, celkově 1,4 mld. Kč

Modernizace vozovny Pisárky – III. etapa

Předmětem třetí etapy modernizace pisárecké vozovny je vybudování vratné smyčky Lipová, která umožní otáčení tramvají jedoucích od Bystrce blíže než v uzlu Mendlovo náměstí. Smyčka bude umístěna na mostní konstrukci a napojena na stávající trať.

Termín: od 2. poloviny 2022

Předpokládaná cena: v roce 2022 210 miliónů Kč, celkově 482 miliónů Kč

Lanovka Lipová – Kampus

V závěru roku 2022 budou zahájeny práce na přeložkách sítí a základových konstrukcích jednotlivých objektů lanovky v areálu BVV. Lanová dráha povede od budoucí multifunkční haly v areálu výstaviště přes dvě mezizastávky až ke konečné tramvají před Fakultní nemocnicí Brno.

Předpokládaná cena: odvíjí se od úkonů, které se stihnou realizovat

Strojní investice

Dopravní podnik města Brna využije rámcové smlouvy na sólo autobusy SOR NS12, kterých pořídil v loňském roce 20. Dalších 31 klimatizovaných nízkopodlažních vozů výrobce dodá ve dvou termínech – v létě a na podzim. Podle smlouvy DPMB za třicet jedna vozů zaplatí 158 miliónů Kč.

Vozový park se rozroste o dalších 20 trolejbusů Škoda 27Tr. DPMB i v tomto případě využije rámcové smlouvy a k dvacítce vozů z letošního roku přidá dalších 20. Polovina do Brna dorazí v létě a druhá polovina na konci roku. Náklady činí 239 miliónů korun.

Práce neubyde ani zaměstnancům ústředních dílen DPMB, kteří budou pokračovat v projektu montáže tramvají Drak. V roce 2022 jich sestaví dalších sedm, na konci příštího roku se tak cestující v Brně svezou 25 moderními, nízkopodlažními a klimatizovanými tramvajemi. Náklady na projekt Drak dosáhnou v příštím roce 192,5 miliónu Kč.

Ve druhé polovině roku 2022 čeká DPMB i dodávku prvních obousměrných tramvají Škoda ForCity Smart 45T. V provozu nahradí starší tramvaje typu KT8 a budou zajišťovat především přepravu cestujících po nové trati k Univerzitnímu kampusu. Jedná se o první tramvaje, které budou dodány za účelem jejich homologace pro provoz v Brně. První cestující by se s nimi mohli svézt na podzim 2022. Náklady na jednu tramvaj činí 60 miliónů Kč, celkem může DPMB odebrat do roku 2026 za stejnou cenu až 40 tramvají.

Změny k lepšímu se dočká i areál lodní dopravy, kde přinese obnova zimního systému dobíjení baterií větší spolehlivost, delší životnost a úsporu při provozu lodí. Stávající technologie je na hranici své životnosti. Nová umožní lepší preventivní údržbu baterií, přesnější monitoring jednotlivých parametrů baterií a personálu pohodlnější obsluhu zařízení.

Termín: duben 2022

Předpokládaná cena: 9,75 miliónů Kč

Zdroj: DPMB, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: