TRAMVAJOVÝ NEWSLETTER – prosincový souhrn událostí u pražských tramvají

Přinášíme přehled pražského tramvajového dění za poslední měsíc roku 2021.

CELOVOZOVÉ REKLAMY

Tempo jedné nové celovozové reklamy týdně ani v posledním měsíci roku 2021 nepolevilo. O prvním prosincovém víkendu obdržela pankrácká Škoda 15T evidenčního čísla 9272 nový celoplošný polep propagující dětské kosmetické přípravky Weleda.

Připomeňme, že ani tento výrobce přírodní kosmetiky není mezi pražskými tramvajovými inzerenty nováčkem. Už v lednu 2019 se objevila oblíbená svítivě zelená tramvaj 14T #9117 s polepem Weleda Skin Food a o rok později se tentýž vůz oděl do tmavě zeleného kabátku s růžemi a s touto propagací kosmetiky Weleda jezdí dosud.

Druhou celovozovou reklamou letošního prosince se stala vokovická tramvaj Škoda 15T #9296 se svým povedeným světle modrým kabátkem Mentos.

Foto. Petr Antony

Tématicky je polepen i interiér vozidla.

Poslední celovozovou reklamu pomalu končícího roku obdržela těsně před Vánoci faceliftová verze tramvaje Škoda 15T. Motolský vůz evidenčního čísla 9373 propaguje pojišťovnu Direct, do jejíchž korporátních barev se oblékl.

I v tomto případě zahrnuje propagace inzerenta také interiér tramvaje.

Od srpna 2019 do druhého prosincového víkendu roku 2021 nás mohl těšit pohled na tramvajová klíšťata. Tramvaje T3R.PV #8173 a #8174 v této podobě jezdily v souhrnu více než dva roky, byť za tu dobu postupně oba vozy prošly také pravidelnou údržbou (PÚ) a osiřelý vůz se tak na přibližně půl roku musel obejít bez svého souputníka.

V polovině listopadu 2021 se na tramvaji 15T #9300 objevila obdobná reklama Pozor klíště, která tak nyní zůstává už pouze jediným exemplářem s tímto motivem.

OPRAVY

Během prosince do pravidelného provozu zasáhly po velkých opravách a údržbách (nad 100 dní) tramvaje:

  • 8494 (po 181 dnech)
  • 9058 (po 243 dnech)
  • 8277 (po 200 dnech)
  • 9067 (po 280 dnech)
  • 8279 (po 185 dnech)
  • 9366 (po 231 dnech)
  • 9118 (po 187 dnech)
  • 8164 (po 180 dnech)
  • 8369 (po 228 dnech)
  • 9220 (po 383 dnech)

Po provedené údržbě stupně PO se v pátek 3. prosince vrátila do provozu kobyliská tramvaj evidenčního čísla 8494. Nově s čepičkou, tedy klimatizací kabiny řidiče, kterou dostává každý vůz T3R.P při PO (pravidelné opravě).

Po více než roční přestávce se v provozu objevila tramvaj Škoda 15T evidenčního čísla 9220. Vůz prošel prohlídkou stupně VKP-PÚ v domovském depu Pankrác a 23. prosince vyjel na linku 18. Fotografie zachycuje vůz v zastávce Divadlo Na Fidlovačce, jejíž okolí prošlo v letošním roce vleklou revitalizací. V první polovině stavební sezóny se rekonstruoval směr do centra, což si vyžádalo i tříměsíční zrušení uvedené zastávky během letních měsíců. S přicházející zimou byl úspěšně dokončen i směr z centra.

Také v listopadu vyjela na zkušební jízdy “kachna” odkoupená z maďarského Miskolce a generálně zrekonstruovaná do podoby KT8D5.RN2P s nízkopodlažním článkem uprostřed vozidla. Jde už o pátý exemplář vzniklý tímto postupem, vůz nese evidenční číslo 9103. Při zkušebních jízdách 12. a 23. prosince byly zjištěny ještě drobné nedostatky, proto bylo uvedení nového vozidla do provozu odsunuto až na dobu po vánočních svátcích.

Odprodej vyřazených pražských tramvají typu T6 pokračoval i v prosinci. 8. 12. se na cestu vydaly vozy 8648 a 8730. Jejich cílem byl ukrajinský Charkov, kde nyní podstupují větší opravu, aby následně natrvalo zakotvily ve městě Kamjanske. Stejným způsobem už bylo v uplynulých dvou letech do bývalého Dněprodzeržinsku dodáno osm téšestek, které zde jezdí pod evidenčními čísly 2020 až 2027. Zatím poslední z bývalých pražských vozidel zde zprovoznili v polovině září letošního roku, dva nové přírůstky by měly začít jezdit na jaře 2022.

O dva dny později (v pátek 10. prosince) došlo k dalšímu odvozu tramvaje z Prahy. Sněhový pluh T3M evidenčního čísla 5419 odjel sloužit Dopravnímu podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou. Tamní tramvajové tratě se zbavují metrového rozchodu koleje a chybí jim tak vhodné údržbové vozidlo pro standardní rozchod 1435 mm, které by si zároveň poradilo s horskými nadílkami sněhu a zajistilo tak ostatním tramvajím volný průjezd. Pražský vůz si do Jizerských hor půjčí na 4 měsíce a poté se vrátí do hlavního města. Sněhový pluh 5419 vznikl v roce 2008 přestavbou původního vozu T3M #8058, do provozu se vydal během následující zimy.

Pražský sněhový pluh T3M v Liberci dne 16.12.2021, úsek Sídliště Nové Vratislavice – Pivovarská (foto: Dalibor Binder)
Pražský sněhový pluh T3M v Liberci dne 16.12.2021, zastávka Spáleniště (foto: Dalibor Binder)

Následkem několika dopravních nehod tramvají nastal v pátek 17. prosince kolem poledne akutní nedostatek záložních obousměrných vozů. Náhradní soupravu na linku 19 tak vypravila strašnická vozovna v podobě svého jediného nízkopodlažního typu – T3R.PLF. Podstatou kuriozity je však jednosměrnost vozidla. Pomocí manipulace v křižovatce ulic Na Pankráci a Na Veselí pod dohledem dispečerů se souprava zpětným pohybem dostala až do cílové úvraťové zastávky Pankrác. Díky tomu nedošlo k výpadku obsluhy této zastávky.

I v letošním roce vypravil DPP do pražských ulic flotilu vánočních vozů. Fotoreportáž ze slavnostního rozsvícení ve vozovně Střešovice jsme přinesli již na konci listopadu.

Teprve druhá adventní sobota přinesla vypravení střešovického vozu T3SU #7001, který byl vánočně vyzdoben. Tento den přinesl i do hlavního města bonus v podobě sněhu, a tak předvánoční idylu mohli doplnit ještě tramvajoví sněhuláci.

Vánoční tramvaje však zažily i nepříjemnost v podobě nepochopitelného vandalismu. Pachatelka odcizila ze slavnostní výzdoby oblíbené vánoční tramvaje 15T jednoho z andělů, kteří obývají prostor nad hlavami cestujících v posledním článku vozidla. Způsobila tím nejen materiální škodu, ale přidělala také práci provozním složkám dopravního podniku. Tramvaj #9401 musela být z výkonu na lince 17 stažena a na její místo vypraven náhradní vůz #9410. Ukradený anděl včetně poškozené kabeláže se naštěstí našel a vše se podařilo v depu rychle opravit, takže odpoledne se vánoční vůz opět vrátil na linku s kompletní výzdobou.

Těsně před Vánoci DPP oznámil, že se od dubna uzavře estakáda Krejcárek. Dopravní podnik hl. m. Prahy vysoutěžil zhotovitele rekonsttrukce tramvajové trati Ohrada – Krejcárek – Palmovka, která bude zahrnovat i opravu estakády přes železniční koridor. Nejvýhodnější nabídku ve výši 240 milionů korun podalo sdružení společností COLAS CZ a FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby. Práce by měly začít už na přelomu března a dubna.

Kompletně zde vyměníme kolejový svršek, trať dostane nové pražce a štěrkové lože, samotná konstrukce mostní estakády bude přeizolována. Stavba potrvá do konce června 2023, po zprovoznění odstraníme současné omezení rychlosti tramvají v místech mostních dilatací,“ sdělil Jan Šurovský, člen představenstva a technický ředitel DPP – Povrch. Stavební práce mají trvat více než rok, což zkomplikuje dopravu cestujícím mezi Libní a Žižkovem. DPP počítá s náhradní autobusovou dopravou ve vyloučeném úseku a s odklonem dotčených tramvají. Přesnější informace k organizaci výluky ještě DPP připravuje.

Dvojice vozů T3M v zastávce Krejcárek, 24.1.2007

Dopravní podnik hl. m. Prahy pojmenoval v neděli 19. prosince 2021 desátou tramvaj Škoda 15T po významné osobnosti pražské MHD, tentokrát po architektovi Janu Kotěrovi, který patřil mezi vůdčí postavy českého kulturního života na začátku minulého století.

NEHODY

V pátek 10. prosince došlo na Invalidovně k nehodě tramvaje s nákladním vozidlem. Tramvaj při kolizi vykolejila a pro odklizení následků nehody musel být přivolán jeřáb.

Ve čtvrtek 16. 12. bylo rušno u Národního divadla. Kvůli havárii vodovodního řadu byl od 9:00 přerušen provoz tramvají na Masarykově nábřeží. Linka 17 byla odkloněna z Jiráskova náměstí přes Myslíkovu, Národní třídu a Národní divadlo. Zastávka na nábřeží ve směru k Jiráskovu náměstí byla zrušena. V pátek odpoledne se díky postupujícím pracím podařilo obnovit provoz alespoň ve směru do centra, obousměrný provoz v korektní trase nastal až od zahájení denního provozu v sobotu 18. prosince.

Ve stejný den došlo krátce před 18. hodinou k nehodě osobního automobilu a žižkovské dvojice vozů T3R.P ev.č. 8243+8244 v ulici Olšanská. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Únava materiálu v kombinaci se silným mrazem způsobila 26. prosince přetržení závěsného lana tramvajové troleje na Národní třídě – na rohu ulic Spálená a Národní. K události došlo ve tři čtvrtě na osm ráno. Při incidentu byly poškozeny obě v tu chvíli projíždějící tramvaje Škoda 15T, šlo o vozy evidenčních čísel 9242 a 9437. Po dobu opravy byly tramvajové linky 2, 9, 18 a 22 odkloněny přes Jiráskovo náměstí. Úspěšné ukončení opravy nastalo kolem 13. hodiny, kdy místem projely první tramvaje pod dohledem dispečerů.

Technická závada výhybky u zastávky Chotkovy sady způsobila v úterý 28. prosince odpoledne odklony tramvajových linek směrem z centra. Provoz se podařilo obnovit krátce po 18. hodině.

Pád osoby z vyšehradské skály zastavil ve středu 29. prosince odpoledne provoz v úseku Výtoň – Podolská vodárna. Na místě zasahovaly všechny složky IZS. Muž byl vyproštěn z nepřístupného terénu a při vědomí odvezen do nemocnice.

Závěrem opět tradiční statistiky vozů Škoda 15T. Počet tramvají, které server Mobilnitabla.cz nezaznamenal v provozu více než 10 dní činil ke konci prosince 2021 celkem 37 vozů.

Mapu aktuální polohy pražských tramvají a další důležité informace ze světa pražských tramvají naleznete na serveru Mobilnitabla.cz .

Dopraváček.eu a Mobilnitabla.cz

2 komentáře: „TRAMVAJOVÝ NEWSLETTER – prosincový souhrn událostí u pražských tramvají

Leave a Reply

%d bloggers like this: