Správa železnic zmodernizovala v loňském roce 186 přejezdů, 70 doplnila závorami

I v loňském roce pokračovala Správa železnic s modernizací železničních přejezdů. Celkem se jednalo o 186 přejezdů, na 108 z nich při tom došlo ke zvýšení úrovně jejich zabezpečení. Sedmdesát bylo nově doplněno závorami.

Rok 2021 současně znamenal konec provozovaných přejezdů na silnicích 1. třídy, které dosud byly chráněny jen výstražnými kříži. Poslední takový prošel rekonstrukcí spojenou se zvýšením stupně zabezpečení na trati z Čáslavi do Třemošnice.

„Statistiky na jedné straně ukazují, že se počet mimořádných událostí na přejezdech oproti roku 2020, kdy jich bylo nejméně od vzniku Správy železnic, nepatrně zvýšil na celkových 151. Na straně druhé ale při nich zemřelo téměř o třetinu méně lidí než v předešlém roce. Také počet zraněných osob klesl z 93 na 69,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda a dodává: „Zmírnění následků nehod dokládá, že nastavený trend zvyšování bezpečnosti na železničních přejezdech má význam a také v následujících letech bude patřit k prioritám provozovatele drážní infrastruktury.“

Podle Správy železnic se v loňském roce počet přejezdů nově vybavených zabezpečovacím zařízením se závorami podařilo v porovnání s předchozím rokem bezmála zdvojnásobit. V případě 28 přejezdů šlo přitom o křížení železnice s pozemní komunikací zabezpečená původně výstražnými kříži. Takových ubylo v rámci loňských stavebních akcí šest desítek. Celkem 38 přejezdů na síti Správy železnic bylo pro vyšší bezpečnost osazeno světelnou a zvukovou signalizací. Řada dalších prošla významnou obnovou technologické, případně stavební části. Na jejich modernizaci Správa železnic celkem vynaložila více než 1,9 miliardy korun. O rok dříve činily náklady přibližně 1,5 miliardy korun a zrekonstruovalo se 155 úrovňových křížení.

Podle statistiky došlo při střetech na železničních přejezdech v loňském roce o život o 12 lidí méně než v roce 2020.

Zdroj a foto: Správa železnic

Leave a Reply

%d