Další vozy Českých drah dostanou Wi-Fi, instaluje ji společnost ČD – Informační Systémy

Dceřiná společnost Českých drah zaměřená na ICT zajišťuje komplexní servis. Od projektu přes zajištění příslušného zařízení a jeho montáž až po schválení u Drážního úřadu. Loni takto vybavila 82 CityElefantů a 39 dvou- a třívozových jednotek Regionova. Letos bude pokračovat v instalaci Wi-Fi do dalších 57 Regionov a 8 řídicích vozů k motorovým soupravám.

České dráhy loni investovaly do vybavení regionálních vozidel Wi-Fi připojením k internetu 115 milionů korun a v rozšiřování služby budou pokračovat také letos. Wi-Fi mají nové RegioPantery, push-pully nebo InterJety a postupně bude instalována i do již provozovaných vozidel, např. vybraných motorových, přípojných a rychlíkových vozů.

„Také objednatelé regionální dopravy chtějí, aby nová i stávající vozidla byla vybavena Wi-Fi. Proto pokračujeme v instalaci této technologie do dalších vlaků a nabídka služby se rozšiřuje na další tratě. V aktuálním jízdním řádu máme zavedeno 2 248 spojů s Wi-Fi. Reálně je jich ale více, protože ji postupně dosazujeme do dalších vozidel,“ říká Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

Společnost ČD – Informační Systémy dodává pro vozidla Českých drah komplexní řešení. Technologie umí slučovat internetovou konektivitu od více mobilních operátorů a připojení je díky tomu stabilnější a rychlejší. „Samotná instalace je pak organizačně náročná, protože probíhá v různých provozních jednotkách na území celé republiky a je na ni vyhrazený omezený čas. Například u CityElefantů se montáž soustředila do víkendových dní, začínala v pátek ve 21 hodin a končila v neděli ve 3 hodiny ráno tak, aby nedošlo k omezení provozu na vytížených příměstských linkách. U Regionov šlo o nejrůznější pracoviště, například depa v Praze-Libni, Hradci Králové, Valašském Meziříčí, Opavě, Havlíčkově Brodu, Rakovníku a v dalších lokalitách,“ říká Tomáš Vacek, člen představenstva ČD – Informační Systémy.

Zdroj: České dráhy, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: