České dráhy otevřely v Plzni novou opravárenskou halu

České dráhy dnes slavnostně otevřely moderní opravárenskou halu v Plzni. Národní dopravce tím reaguje na rostoucí počet nových vlaků v regionu a potřebu zajistit pro ně kvalitní zázemí. Opravárenská hala nabízí 400 metrů kolejí, portálový jeřáb s nosností 5 tun a další vyspělé technické komponenty.

Hlavním důvodem vybudování nové opravárenské haly v Oblastním centru údržby Českých drah v Plzni je zajistit efektivní údržbu moderních bezbariérových jednotek řad 650 RegioPanter a 844 RegioShark. V hale opravárenského centra jsou čtyři koleje o délce 100 metrů a dílny pro opravy komponentů železničních kolejových vozidel. Kromě RegioPanterů a RegioSharků v ní bude možné udržovat vozidla všech řad provozovaných ČD, resp. ČD Cargo a Správou železnic.

Stávající pracoviště již kapacitně a technologicky nevyhovovalo počtu a typu vozidel, které má západočeské Oblastní centrum údržby na starosti. Na základě nově uzavřených smluv v rámci regionální dopravy se totiž zvyšuje počet servisovaných vozidel.

Připravuje se i vybavení haly dotykovými obrazovkami, které umožní digitalizaci pracovní činnosti zaměstnanců provádějících údržbu vozidel. Zaměstnanci tu tak budou vykazovat svou práci elektronicky, nicméně díky obrazovkám budou také moci prohlížet výkresy opravovaných částí souprav a dokonce i přímo objednávat náhradní díly.

Plzeň se stává významným centrem, kde provozujeme moderní ucelené jednotky o více vozech. Dodávky nových vozidel musí jít ruku v ruce se zajištěním infrastruktury. V Plzeňském kraji už jezdí 24 jednotek RegioPanter a 17 souprav RegioShark a právě pro tato vozidla potřebujeme moderní zázemí pro jejich kvalitní a efektivní servis,“ řekl Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu, při otevření nové haly.

V rámci projektu bylo investováno přibližně 200 milionů korun. Na místě nově otevřené opravárenské haly dříve stálo kolejiště. Stavaři tu také odstranili dvě drobné stavby, které v minulosti sloužily jako zázemí obsluhy zauhlování parních lokomotiv. Před zahájením výkopových prací tu byl také proveden pyrotechnický průzkum, protože na konci druhé světové války bylo seřaďovací nádraží včetně depa cílem leteckých náletů spojeneckých vojsk.

Kromě jednotek RegioPanter a RegioShark se plzeňské středisko údržby ČD stará o 70 elektrických lokomotiv, 14 motorových lokomotiv, 18 motorových vozů a 185 osobních vozů.

Nová hala ale není v oblastním centru údržby v Plzni poslední investicí. Připravuje se tu i stavba nové celoročně využitelné myčky. Měla by být situována v blízkosti stávajícího areálu.

Nová opravárenská hala v Plzni (foto: České dráhy)

Zdroj a foto: České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: