RegioJet, Člověk v tísni, ČD Cargo a Rail Cargo Group spouští každodenní humanitární vlakový most mezi Ukrajinou a Prahou

RegioJet reaguje na přímou žádost hlavního města Kyjev a vedení Ukrajinských železnic. Zajistí evakuaci osob i přepravu humanitární pomoci. Na zavedení vlakového mostu pro Ukrajinu spolupracuje RegioJet s humanitární organizací Člověk v tísni a společnostmi ČD Cargo a Rail Cargo Group.

Provoz spojů pokryje na své náklady dopravce RegioJet. Vlakové spoje pojedou jako noční vlaky z Prahy přes Polsko do pohraniční stanice Přemyšl (PL) a následně ve spolupráci s Ukrajinskými železnicemi bude náklad pokračovat přes Lvov až do Kyjeva. V opačném směru vlak IC Ukrajinských železnic ze Lvova do Přemyšle s přestupem na lůžkový vlak RegioJet do Ostravy, Olomouce, Pardubic a Prahy.

„Vlak bude určen pro humanitární přepravu osob zdarma. Zároveň ve směru na Ukrajinu bude vozit potraviny, léky, hygienické potřeby, spacáky a další vyžádanou pomoc. Ve vlaku budou jak lůžkové vozy s celkovou kapacitou až 400 míst (s dostatečnou kapacitou pro přepravu zavazadel), tak i nákladní paletové vozy pro přepravu humanitárního nákladu až do výše 600 palet denně dle aktuálních možností. Celkem počítáme až s dvacetivozovými vlaky – zajistíme pro Ukrajinu denně velkou kapacitu pro přepravu osob a humanitární pomoci“, uvedl Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet.

RegioJet na humanitárním vlakovém mostu pro Ukrajinu spolupracuje s Člověkem v tísni, ČD Cargo a Rail Cargo Group (člen skupiny ÖBB). Člověk v tísni zajišťuje logistiku shromažďování humanitární pomoci pro přepravu vlaky RegioJet na Ukrajinu; ČD Cargo a Rail Cargo Group poskytnou nákladní vozy. Každý den bude do vlaků z Prahy naloženo několik kamionů s paletami potřebné humanitární pomoci financované z veřejné sbírky SOS Ukrajina Člověka v tísni.

„RegioJet se naopak postará o organizaci přepravy cestujících. Přeprava bude pro všechny zcela zdarma – kromě občanů Ukrajiny prchajícími před válkou budou moci spojů využít také například humanitární pracovníci a další organizace, které se budou potřebovat dostat v opačném směru na Ukrajinu (pokud o tuto přepravu má jakákoli organizace zájem, prosíme o informaci na email ukrajina@regiojet.cz). Místo si bude možné rezervovat za symbolickou 1 Kč (jedná se o administrativní poplatek, aby bylo možné spoje dát do rezervačního systému) přes rezervační systém RegioJet; přepravu budou ale moci využít i ti, kdo přijdou bez rezervace přímo k vlaku – personál RegioJetu zajistí jejich usazení. Vlak nabídne až 400 míst v lůžkových kupé. Cestující dostanou zdarma teplou večeři, snídani a vodu, vše jako dar od našich partnerů. RegioJet navíc už minulý týden nabídl všem občanům Ukrajiny, kteří se prokáží ukrajinskými doklady, možnost využití k přepravě všech vlakových spojů RegioJet zdarma. V případě vlakového mostu bude přeprava zdarma pro všechny cestující – bez ohledu na národnost, kteří prchají z válkou postižených oblastí“, uvádí Jiří Jahelka ze společnosti RegioJet.

Vlakový most bude zřízen jako přeshraniční. To znamená, že zajistí přepravu vlakem přímo z Ukrajiny až do Prahy – bez nutnosti cesty po poškozených silnicích a přes ucpané hraniční přechody. V úseku Lvov – Přemyšl budou cestující cestovat IC soupravou Ukrajinských železnic, ve stanici Přemyšl pak bude přímý garantovaný přestup na soupravu vlaku RegioJet (toto opatření je potřebné s ohledem na různé rozchody železniční infrastruktury).

Zdroj: RegioJet, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: