Společnost MAN Truck & Bus představila prototyp nového „e-trucku“

Výroba vysokovýkonných elektrických tahačů začne v mnichovské fabrice již začátkem roku 2024.

Prototyp blízký sériové verzi nového elektrického nákladního vozidla představil MAN poprvé veřejnosti v Norimberku. Kromě nových bezemisních pohonů vyvíjí MAN i komplexní řešení elektrické mobility, které zákazníky připraví na používání „e-trucků“ již v raném stádiu.

„Elektrifikaci našeho vozového parku musíme ještě zrychlit. Ale e-mobilitu dokážeme urychlit pouze tehdy, podpoříme-li naše zákazníky při této změně a přesvědčíme je, aby to udělali. Proto vytváříme nabídky integrovaných digitálních řešení a nabíjení,“ vysvětluje Alexander Vlaskamp, předseda představenstva MAN Truck & Bus.

Společný snímek před téměř sériovou verzí nového „e-trucku“ MAN, který výrobce poprvé představil v Norimberku (zleva doprava): Hubert Aiwanger, bavorský ministr hospodářství, Alexander Vlaskamp, předseda představenstva MAN Truck & Bus, Dr. Markus Söder, ministerský předseda spolkové země Bavorsko a Dr. Frederik Zohm, člen představenstva pro výzkum a vývoj v MAN Truck & Bus.

Při první prezentaci prototypu „e-trucku“, který vychází z nové generace nákladních vozidel MAN, mnichovský výrobce zdůraznil fakt, že bateriový elektrický pohon a vodíkový pohon s palivovými články jdou technologicky ruku v ruce. Výchozím bodem je elektromotor, který čerpá energii z baterií. Bateriová elektrická vozidla (BEV – Battery Electric Vehicles) již nabízejí základní technologii, která požadavky zákazníků na nákladově optimalizovaná praktická řešení spojuje se snahou o udržitelnost a klimatickou neutralitu tahačů, autobusů a vanů MAN.

Tento typ elektrických vozidel může být v budoucnu doplněn nákladními vozidly a autokary s vodíkovým pohonem, které jsou založeny na pohonném ústrojí BEV, avšak většinu baterií s velkou hmotností nahrazují lehčí vodíkové nádrže a palivový článek.

Základním faktorem transformace dopravy zůstává rozvoj nabíjecí infrastruktury, přičemž je nezbytná politická podpora. Přispěje k tomu i TRATON Group, mateřská společnost MAN Truck & Bus, která chce v rámci společného podniku s dalšími výrobci pomoci při vytvoření sítě vysokovýkonných nabíjecích stanic v Evropě.

Velmi důležité jsou baterie

Klíčovým komponentem na cestě k pohonům bez emisí jsou baterie. MAN začal budovat svou vlastní techniku v oblasti skládání souprav baterií již na jaře 2021. Centrem je technické středisko e-mobility v norimberském závodě, které od té doby vyrábí baterie pro testování a interní zkoušky elektrických vozidel.

Soupravy baterií jsou největší a nejtěžší z akumulátorů používaných v užitkových vozidlech a jsou v nich integrovány a řízeny články. V sériově vyráběném městském autobusu MAN Lion’s City E má baterie kapacitu 80 kWh. V tomto 12metrovém modelu je v současnosti nainstalována sada šesti baterií, s nimiž na jedno nabití ujede autobus až 350 km. Avšak během testu Efficiency Run v květnu 2021 městský autobus MAN Lion’s City E působivě demonstroval, že za optimálních podmínek má mnohem větší jízdní dosah: Elektrický Lion’s City, který 24 hodin jezdil na lince MHD v Mnichově, ujel 550 kilometrů – bez dobíjení. Pohonný systém „e-busu“ značky MAN ukázal, jaké dojezdy jsou již dnes možné, přičemž samozřejmě záleží i na ovlivňujících faktorech jako topografie, stylu jízdy řidiče a používání topení či klimatizace.

MAN beschleunigt Wandel zu Nullemissionsantrieben MAN Truck & Bus beschleunigt den Wandel hin zu emissionsfrei angetriebenen Nutzfahrzeugen. Der Beginn der Fertigung schwerer E-Trucks in München soll nun schon Anfang 2024 mit einer zeitnahen Auslieferung von zunächst 200 Einheiten erfolgen. Dies ist fast ein Jahr früher als ursprünglich geplant. Erstmals hat MAN heute (17.02.2022) in Nürnberg einen seriennahen Prototyp des neuen Elektro-Lkw der Öffentlichkeit vorgestellt.

Zdroj a foto: MAN Truck & Bus

Leave a Reply

%d bloggers like this: