V Praze na Andělu se začne vyměňovat kolejové křížení, práce budou rozděleny do čtyř etap

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) začne od středy 30. března 2022 od večerních hodin s výměnou kolejového křížení v tramvajové křižovatce Anděl. Práce potrvají do 29. dubna 2022 a budou rozděleny do čtyř etap. V každé etapě bude DPP měnit jinou část kolejové křižovatky, podle toho bude v dotčených úsecích obousměrně přerušen tramvajový provoz a linky budou jezdit po náhradních trasách. V první etapě, která potrvá do středy 6. dubna 2022 do zhruba půlnoci, bude obousměrně přerušen tramvajový provoz v Nádražní ulici v úseku Anděl – Na Knížecí.

V rámci první etapy opravy tramvajové křižovatky Anděl DPP vymění kolejové křížení 1×18 (toto označení znamená počet srdcovek v kolejovém rozvětvení) ve směru od Nádražní do Plzeňské ulice. Od půlnoci na čtvrtek 31. března 2022 do středy 6. dubna 2022 do zhruba půlnoci se změní trasy linek č. 2, 4, 5, 7, 12, 15, 20, 21 a 94. Z důvodu velmi nízké propustnosti objízdné trasy budou přímá spojení Anděl – Smíchovské nádraží – Sídliště Barrandov zajišťovat ve dne pouze linky č. 12 a 20. Z téhož důvodu nebudou opět jezdit žádné tramvaje do Radlic. Hlavním důvodem je technický stav křižovatky Za Ženskými domovy – Radlická, kde nelze jezdit od Smíchovského nádraží do Radlic. Komplikací je i zastaralá ručně přestavovaná výhybka v Radlické ulici, která bude během výluky trvale postavena do ulice Za Ženskými domovy. Linky budou jezdit po změněných trasách, DPP zavede v denním provozu náhradní autobusovou dopravu X7 v trase Anděl – Radlická.

Změny tras tramvajových linek

· Linka č. 2 bude vedena od Nádraží Braník přes zastávky Palackého náměstí (na Rašínově nábřeží) a Jiráskovo náměstí do zastávky Národní divadlo a přes zastávky Lazarská a Moráň zpět směr Nádraží Braník. Linka bude v provozu v pracovní dny od cca 19:30 a o víkendech celodenně.

· Linka č. 4 bude ve směru od Sídliště Barrandov zkrácena do zastávky Smíchovské nádraží. Linka bude v provozu celodenně, včetně víkendu. Doporučujeme tuto linku používat přednostně a přestoupit na Smíchovském nádraží na metro B.

· Linka č. 5 bude ve směru od Vozovny Žižkov ze zastávky Hlavní nádraží odkloněna přes zastávku Masarykovo nádraží do zastávky Bílá labuť.

· Linka č. 7 bude ve směru od Nových Strašnic ze zastávky Anděl (v Plzeňské ulici) odkloněna přes zastávku Kavalírka do obratiště Kotlářka.

· Linky č. 12, 20 a 94 budou v oblasti Anděla vedeny odklonem přes zastávky Na Knížecí (v ulici Za Ženskými domovy) a Anděl (v Plzeňské ulici). U linek č. 12 a 20 DPP očekává značnou nepravidelnost provozu.

· Linka č. 15 bude ve směru od Olšanských hřbitovů ze zastávky Malostranská (na nábřeží Edvarda Beneše) odkloněna přes zastávky Chotkovy sady, Hradčanská a Vozovna Střešovice do obratiště Sídliště Petřiny, v tomto úseku nahrazuje linku č. 2.

· Linka č. 21 bude ve směru od Levského ze zastávky Palackého náměstí (na Rašínově nábřeží) odkloněna přes zastávky Karlovo náměstí, I. P. Pavlova, Náměstí Míru a Koh-i-noor do obratiště Kubánské náměstí, v tomto úseku nahrazuje linku č. 4. Linka bude v provozu v pracovní dny od cca 6:00 do cca 19:30.

DRUHÁ ETAPA OPRAV OD 7. DUBNA

Na první etapu oprav naváže od 7. dubna druhá etapa, ve které bude DPP navíc vyměňovat kolejové křížení 1×6 v Lidické ulici. Z tohoto důvodu bude úsek bez tramvajového provozu v Nádražní ulici rozšířen o Lidickou ulici, tj. od křižovatky ulic Nádražní a Za Ženskými domovy po Palackého náměstí. Během výluky v Nádražní ulici DPP v tomto úseku navíc vymění i opotřebené kolejnice a v křižovatce ulic Nádražní a Za Ženskými domovy nahradí stávající výhybky novými. Tato etapa prací se dotkne navíc vedení linek č. 10 a 16, které budou odkloněny přes Újezd a Národní divadlo. Kromě toho linka č. 7 nebude zajíždět do oblasti Anděla a propojí se na pravém břehu s linkou č. 5 v zastávce Palackého náměstí.

TŘETÍ ETAPA OPRAV OD 12. DUBNA

Po dokončení prvních dvou etap, tj. od 12. dubna 2022 DPP obnoví tramvajový provoz ve směru z Nádražní do Lidické ulice a dále směr Palackého náměstí. Současně zahájí třetí etapu prací, v rámci které vymění kolejové křížení 1×18 od Plzeňské do Nádražní ulice a 1×16 přímo ve středu tramvajové křižovatky. Paralelně s tím DPP zahájí i výměnu kolejového křížení 1×6 od Štefánikovy do Plzeňské ulice. V této etapě bude proto přerušen tramvajový provoz v Plzeňské ulici od křižovatky s Radlickou po křižovatku se Štefánikovou, a ve Štefánikově ulici po náměstí 14. října. Pro tuto etapu oprav DPP na náměstí 14. října, před pěší zónou osadí dočasný kolejový přejezd, tzv. kaliforňan, který umožní kyvadlový provoz jedné tramvajové linky směrem k/od Újezdu.

Tramvajové linky obsluhující Řepy budou objíždět oblast Anděla ulicemi Za Ženskými domovy a Radlickou. Vzhledem k velmi omezené propustnosti náhradních tras v lokalitě Anděla bude obsluhu Radlic DPP i nadále zajišťovat náhradní autobusovou dopravou. DPP doporučuje do této oblasti cestovat metrem, linkou B. Oblast Barrandova již bude obsluhována pravidelnou linkou č. 5, vzhledem k limitované propustnosti objízdných tras (zejména křižovatky na Palackého náměstí) bude ve směru do centra města vedena pouze jedna další tramvajová linka. Doplnění potřebné kapacity v koncových úsecích DPP zajistí vložením spojů linky č. 4 v trase Sídliště Barrandov – Anděl (v Radlické ulici) – Kotlářka – Sídliště Řepy. Třetí etapa potrvá do 22. dubna 2022.

ČTVRTÁ ETAPA OPRAV OD 23. DUBNA

Práce na poslední čtvrté etapě začne DPP 23. dubna 2022. Dokončí výměnu zbývajícího kolejového křížení 1×6 od Štefánikovy do Plzeňské ulice, a také kolejové křížení 1×6 na Újezdě ve směru od Anděla. Z tohoto důvodu bude obousměrně přerušen tramvajový provoz pouze mezi Andělem a Újezdem. V tomto úseku DPP zavede náhradní autobusovou dopravu.

Tramvajový provoz v Plzeňské ulici bude v této etapě již zajištěn v pravidelných zastávkách, obdobně jako obsluha Radlic. Vzhledem k nadále limitovanému propustnosti objízdných bude spojení do centra z obou hlavních koncových větví (Řepy a Barrandov) nadále omezené a doplnění potřebné kapacity DPP zajistí vložením spojů tramvajové linky č. 4 v úseku Sídliště Barrandov – Anděl – Kotlářka – Sídliště Řepy.

Během jednotlivých etap a výluk tramvajového provozu DPP na všech zmíněných tratích přebrousí kolejnice, díky čemuž dojde k eliminaci hluku při průjezdu tramvají a lokálně opraví i jejich narušený povrch. Veškeré stavební a údržbové práce DPP ukončí v pátek 29. dubna a od večerního výjezdu obnoví původní provoz tramvají i v posledním vyloučeném úseku Anděl – Újezd.

Zdroj: DPP, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: