OBRAZEM: Do nové tramvajové smyčky Depo Hostivař přijela první tramvaj

Do nové tramvajové smyčky depo Hostivař dnes krátce po 14. hodině přijel měřicí vůz evidenčního čísla 5521 přezdívaný „Pomeranč“.

Právě v těchto dnech probíhají dokončovací práce na nové podobě terminálu a již v sobotu 13. srpna 2022 začne nová tramvajová smyčka sloužit cestujícím. Výstavbu nové smyčky u stejnojmenné stanice metra zahájil Dopravní podnik hl. m. Prahy v březnu tohoto roku. Smyčka má celkem 1,251 kilometru kolejí, zhruba třetina je zatravněna.

Spolu s tramvajovou smyčkou Depo Hostivař se změnilo i autobusového obratiště. Nástupní i výstupní zastávky a odstavné plochy pro autobusy jsou umístěny uvnitř tramvajové smyčky. Napojení smyčky Depo Hostivař na stávající tramvajovou trať v Černokostelecké ulici je zhruba 100 metrů před křižovatkou Černokostelecké a Sazečské ulice. Nové tramvajové obratiště má kapacitu odstavných kolejí pro celkem až pět tramvají typu Škoda 15T a celkem čtyři nástupiště. Tři budou určeny pro tramvajové spoje, jeden pro výstup, dva pro nástup, jak pro směr do centra, tak i z centra. Čtvrté nástupiště bez kolejí bude sloužit autobusovým linkám. V této podobě bude smyčka připravena na případné prodloužení tramvajové tratě do Štěrbohol a ukončování spojů i z této strany. Podoba smyčky, tj. počet kolejí a nástupišť, a také rozsah zeleně, byly určeny již v roce 2016 na základě studie, ze které byla vybrána varianta nejvíce vyhovující Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) z hlediska zeleně a veřejného prostoru a ROPID z hlediska organizace dopravy.

Zhotovitelem je společnost EUROVIA CS, náklady na výstavbu smyčky činí 193,96 milionů korun.

Měřicí vůz v nové tramvajové smyčce Depo Hostivař
Měřicí vůz v nové tramvajové smyčce Depo Hostivař

Zdroj: DPP, foto: Pavel Šejna / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: