České dráhy přepravily o 25 milionů cestujících víc než loni
České dráhy přepravily za 1. pololetí roku 2022 celkem 75 milionu cestujících, což je o 49 % více než v předchozím roce. Přepravní výkon ve stejnou dobu dosáhl 3,6 miliardy oskm, což je meziroční nárůst dokonce o 81 %. Přepravní vzdálenost meziročně stoupla z 39,6 km na 48 kilometrů.
„Z dat vyplývá, že se nám rychle vracejí především cestující do dálkových vlaků. Průměrná přepravní vzdálenost je totiž 48 kilometrů, což je dokonce víc než v roce 2019. To jen ilustruje, že železnice má své dominantní postavení v dopravě ve velkých aglomeracích a pak na dálkových linkách, kde nabízí výhodnou alternativu k individuální cestě autem. Ve vlaku na rozdíl od auta lze totiž pracovat, odpočívat a dělat celou řadu dalších činností, o které lidi na cestě auto připraví,“ uvádí Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.
„Pololetní ukazatele v počtu přepravených cestujících a v přepravních výkonech jednoznačně potvrzují, že se lidé do vlaků vrací. V první polovině roku jsme přepravili 75 milionů cestujících, což je zhruba o 25 milionů cestujících víc než v roce 2021. Je patrné, že postupné rušení omezení proti COVID-19 má pozitivní vliv na mobilitu veřejnosti. Rychlejší růst totiž sledujeme hlavně ve druhém čtvrtletí letošního roku, kdy zmizela poslední opatření včetně povinnosti nosit roušky a respirátory ve veřejné dopravě. V té době jsme vozili už zhruba 86 % cestujících ve srovnání s posledním rokem před pandemií koronaviru,“ komentuje ukazatele Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

Zdroj: České dráhy, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu