Flotila lokomotiv Siemens Vectron Českých drah se rozšířila o další dva kusy

České dráhy převzaly poslední letošní Vectrony.

Nejmodernější lokomotivy Siemens Vectron jezdí ve velké části České republiky, od Chebu přes Plzeň, Prahu, Pardubice a Olomouc po Staré Město u UH., ale také přes Vysočinu a Brno až do Budapešti nebo přes Ústí nad Labem až k dánské hranici.

Celkem 27 lokomotiv Vectron budou mít České dráhy k dispozici k zahájení jízdního řádu 2023. Poslední dvě lokomotivy Siemens Vectron z plánovaného počtu deseti kusů dnes převzal národní dopravce od pronajímatele společnosti RSL v pražském depu.
„České dráhy budou v Jízdním řádu 2023 provozovat celkem 24 lokomotiv na linkách Ex 5 Berliner z Prahy do Berlína, Hamburku, Kielu, Flensburgu nebo Rostocku (9 kusů), Ex 6 Západní expres Praha – Plzeň – Cheb a R 15 Krušnohor v úseku Cheb – Ústí nad Labem (9 kusů) a R 18 Slovácký expres v úseku Praha – Staré Město u Uh. Hradiště (6 kusů). Tři lokomotivy budou sloužit jako záloha,“ uvádí tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Lokomotivy Siemens Vectron jsou v Evropě nejmodernější vícesystémové elektrické lokomotivy. České dráhy využívají stroje ve třísystémovém provedení (3 kV DC, 25 kV 50 Hz AC, 15 kV 16,7 Hz AC) s výkonem 6 400 kW a maximální rychlostí 200 km/h. Lokomotivy jsou vybaveny moderními komunikačními prvky GSM-R a zabezpečovacím systémem ETCS.

V současnosti ujedou lokomotivy Siemens Vectron ve službách Českých drah denně více než 20 000 kilometrů. Na sever jezdí až k německo-dánské hranici do Flensburgu a na jih do Budapešti. Nejdelší rameno, které obslouží jediná lokomotiva Vectron je mezi Hamburkem a Budapeští. Měří více než 1 250 kilometrů. Lokomotiva projede 4 státy a během 14hodinové jízdy napříč Evropou se vystřídá na lokomotivě několik strojvedoucích.

U společnosti Siemens pak České dráhy objednaly přímo do svého majetku 50 lokomotiv Siemens Vectron v provedení pro rychlost 230 km/h. Stroje Siemens Vectron provozuje také dceřiná společnost ČD Cargo.

Jedna již z dříve pronajatých lokomotiv Siemens Vectron v Praze (foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu)

Zdroj a úvodní ilustrační foto: České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: