S otevřením tramvajové trati ke kampusu čekají brněnskou MHD změny ve vedení linek

Se zprovozněním nové tramvajové trati ke kampusu čekají na cestující od neděle 11. prosince změny v linkovém vedení linek MHD.

Se zprovozněním nové trati vznikne pro cestující i nový přestupní terminál Nemocnice Bohunice, z kterého bude přímý přestup z tramvajové linky číslo 8 na regionální autobusové linky směřující z Brna na západ. Zrušeny budou doplňkové linky číslo 81 a 82. Obsluha části Červený kopec bude nově zajištěna minibusovou linkou 62.

Náklady na stavbu 912 metrů dlouhé tramvajové trati činí 1,4 mld. Kč, přičemž se Dopravnímu podniku města Brna podařilo získat dotaci z evropských fondů ve výši 85 procent, tj. 1,157 mld. Kč. Samotný tunel měří 602 metrů. Nová tramvajová trať výrazně ulehčí přepravu zhruba 40 tisícům cestujících, kteří denně míří do oblasti FN Brno a Masarykovy univerzity. Novou trať budou obsluhovat tramvaje linky 8, které trasu z Hlavního nádraží na konečnou urazí za pouhých 15 minut.

Foto: DPMB

Změny jízdních řádů od 11. prosince 2022

Zahájení provozu na trati Osová – Nemocnice Bohunice

7 – Trasa linky bude nově prodloužena ze smyčky Švermova až do Starého Lískovce, kde nahradí linku 8. Linka bude v provozu pouze v pracovní dny přibližně od 5:00 do 20:30.

6,7 – Linky 6 a 7 budou v úseku Osová – Dunajská obsluhovat novou zastávku Karpatská.

8 – Linka bude od zastávky Osová vedena po nové trati přes zastávku Západní brána do terminálu Nemocnice Bohunice.

37 – Přibližně polovina spojů linky 37 bude prodloužena z Kohoutovic do terminálu Nemocnice Bohunice po celou dobu provozu linky (nyní jen částečně v pracovních dnech). Společně s linkou 50 zajistí napojení sídlišť Kohoutovice a Kamenný vrch k nové tramvajové trati.

40 – Linka bude v úseku Křídlovická – Ústřední hřbitov nově vedena přes zastávky Holandská a Bidláky, kde nahradí linku 61. Zastávka Bidláky bude nově zřízena i ve směru z centra.

61 – Linka 61 bude zrušena. Nahradí ji tramvaje linky 8 a lokálně také linky 40 a 69.

401, 402 – Regionální linky 401 a 402 budou od zastávky Jemelkova odkloněny přes zastávku Svážná do terminálu Nemocnice Bohunice.

405, 406 – Regionální linky 405 a 406 budou rovněž ukončeny v terminálu Nemocnice Bohunice. Nebudou již zajíždět na Mendlovo náměstí.

Zrušení doplňkových linek 81 a 82

V souvislosti se zřízením nové tramvajové zastávky Karpatská a také neustále rozšiřujícím se počtem spojů garantovaně zajišťovaných nízkopodlažními vozidly na všech linkách MHD v Brně budou zrušeny doplňkové autobusové linky 81 a 82.

51 – Linka bude ve směru z Ostopovic nově vedena přes zastávky U hřiště a Valašská na Osovou a dále po své trase do Bystrce. V opačném směru pojede beze změny přes zastávku Čermákova. V dopoledních hodinách pracovních dnů bude v oblasti Bohunic a Starého Lískovce vedena polookružně od Nemocnice Bohunice ze zastávky Točná přes zastávky U hřiště a Valašská zpět do terminálu Nemocnice Bohunice a dále do Bystrce.

62 – Nová minibusová linka bude obsluhovat trasu Mendlovo náměstí – Poříčí – Nemocnice Milosrdných bratří – Červený kopec. Provoz v pracovních dnech od 6 do 19 hodin.

69 – V pracovních dnech mezi 9:00 a 14:00 obslouží vybrané spoje linky 69 mezi zastávkami Osová a Pod nemocnicí závlekem také zastávky Vltavská a Labská.

Sloučení linek 53 a 72

53 – Linka 53 bude zrušena a v plném rozsahu sloučena s linkou 72.

72 – Linka bude nově v provozu celodenně v pracovní i nepracovní dny. Část spojů bude nově ukončena u nádraží v Králově Poli, část v zastávce Poliklinika Lesná a vybrané spoje budou i nadále pokračovat až do zastávky Obřany, sídliště.

Záměna konečných nočních linek v Líšni

N98 N99 – Od večera v sobotu 10. prosince si linky N98 a N99 vymění svoje konečné v Líšni. Linka N98 pojede nově až Mariánského údolí po dřívější trase linky N99. Ta bude naopak ukončena již v zastávce Jírova. V této zastávce zůstává zachována vzájemná přestupní návaznost.

Obnovení provozu v ulicích Šámalově a Kulkově – od středy 21. prosince

64 – Linka se ve dvou úsecích v Židenicích vrátí na svou pravidelnou trasu. Jednak přes zastávku Údolíček a dále přes zastávky Kuldova, Tomáškova, Uzavřená, Jílkova, Mošnova a Buzkova. Všechny zastávky obslouží v původních polohách.

Obnovení provozu na železniční trati Brno–Blansko

S2, R19 – Vlakové linky S2 a R19 se mezi Brnem a Blanskem vrátí na své původní trasy.

xS2, P6, 61 – Linky náhradní autobusové dopravy xS2A, xS2B, xS2C, xS2D, xS2K, tramvajová linka P6 a také autobusová linka 61, která obsluhovala Dolní nádraží, budou zrušeny.

4 – Vybrané spoje linky 4 budou opět ukončeny ve smyčce Maloměřický most.

75 – Bílovice nad Svitavou budou obsluhovat již jen vybrané spoje linky 75.

E75 – Linka E75 bude opět v provozu pouze v úseku Židenice, nádraží – Areál Slatina.

210, 211, 233 – Regionální linky 210, 211 a 233 se vrátí na své původní trasy a už nebudou obsluhovat zastávky na území města Brna.

Zdroj a foto: DPMB

Leave a Reply

%d bloggers like this: