V uzlu Brno došlo k závadě mostu, Správa železnic musí zásadně omezit provoz

Správa železnic musí zásadně omezit provoz na mostě v brněnském uzlu mezi hlavním nádražím a nádražím v Brně-Horních Heršpicích. Důvodem je náhlé a výrazné zhoršení jeho stavu, které je podle dosavadních zjištění způsobeno výstavbou protipovodňových opatření. Investorem těchto prací je statutární město Brno.

Kontrola mostu odhalila poškození pilířů a jedné klenby. V blízkosti základů mostu probíhá aktuálně stavební činnost, která nebyla se Správou železnic projednána. Jde zejména o zřízení štětovnicové stěny v korytě řeky Svratky. Vzdálenost stěny od základů mostu je zhruba dva metry.

„Rozsah poškození je natolik závažný, že je nutno dlouhodobě vyloučit kolej pro vlaky na trase Brno hlavní nádraží – Jihlava. Vlaky nepojedou také po jedné ze dvou kolejí ve směru na Břeclav. Správa železnic nyní velmi intenzivně připravuje vložení mostního provizoria, aby mohl být provoz v úseku Brno hlavní nádraží – Břeclav veden po dvou kolejích. Jeho instalace bude probíhat od 22. 12. 20.30 hod. do 24. 12. 4.00 hod. Právě v tomto termínu bude provoz na mostě omezen,“ uvedl tiskový mluvčí Správy železnic Jan Nevola.

Výluka omezí provoz dálkových i regionálních vlaků.

Opatření v dálkové dopravě

Všechny vlaky linky Ex 3, tedy vlaky EC Praha – Brno – Břeclav – Bratislava – Budapest Nyugati pu. a zpět a vlaky railjet Praha – Brno – Břeclav – Wien – Graz a zpět, pojedou dne 23. prosince 2022 mimořádně přes stanici Brno dolní nádraží. Vlaky tedy neobslouží stanici Brno hl.n. Vlaky linky Ex 3 a R 19 mimořádně zastaví ve stanici Brno-Židenice pro snazší přestup mezi oběma zmíněnými linkami.

Opatření v regionální dopravě

Provoz osobních vlaků v úseku Brno hl.n. – Brno-Horní Heršpice bude omezen. Vlaky linky S3 IDS JMK Křižanov / Tišnov – Brno – Hrušovany u Brna / Židlochovice pojedou dne 23. prosince 2022 mimořádně přes stanici Brno dolní nádraží. Vlaky tedy neobslouží stanici Brno hl.n.

V úseku Brno hl.n. – Brno dolní nádraží a zpět bude pro vlaky dálkové i regionální dopravy zavedena kyvadlová náhradní autobusová doprava v intervalu cca 10 minut. Prosíme proto cestující, aby dne 23. prosince 2022 počítali s tím, že zmíněné vlaky pojedou ze stanice Brno dolní nádraží a přizpůsobili tomu svou cestu, tedy počítali s přepravou do této stanice.

Omezení v regionální dopravě bude pokračovat i po vánočních svátcích, protože vlaky budou vedeny po dvou ze tří traťových kolejí.

Zdroj: Správa železnic a České dráhy, foto: Správa železnic

Leave a Reply

%d bloggers like this: