Na tramvaji K2 se v Praze zacvičují první řidiči

Na tramvajovém voze Tatra K2 začaly začátkem tohoto týdne zácviky řidičů.

Nejnovější pražský tramvajový přírůstek vyjel začátkem tohoto týdne do ulic Prahy na jízdy s řidiči, kteří budou tento nový typ tramvaje v Praze řídit. V pražském dopravním podniku rozšířila tramvaj K2 sbírku retro vozidel.

Tramvajový vůz Tatra K2 s evidenčním číslem 7000 bude DPP vypravovat na nostalgickou linku 23, tak i na historickou 42. S prvním vypravením se počítá v průběhu prvního čtvrtletí tohoto roku. Uvedení tohoto typu vozu do provozu s cestujícími bude v Praze premiérou.

Renovaci vozu provedli zaměstnanci ústředních dílen Dopravního podniku města Brna. Tramvaji z Bratislavy vrátili původní podobu z roku 1977, nově nese evidenční číslo 7000. Ve čtvrtek 8. prosince byla tramvaj naložena na návěs a v noci se vydala na cestu do hlavního města. Na první zkušební jízdu do ulic Prahy tramvaj vyjela v pondělí 2. ledna 2023.

Proměnou k nepoznání prošel i interiér vozu a kabina řidiče, která sice odpovídá původnímu provedení, řidiči zde však najdou i moderní prvky, které jsou citlivě skryty, aby nenarušovaly původní vzhled vozu.

Historie tramvaje sahá do roku 1977, kdy byla vyrobena v závodě ČKD Tatra Praha. Odtud putoval vůz rovnou do Bratislavy jako zácvikové vozidlo pro řidiče. Tam sloužil až do roku 2009. Zajímavostí je, že do provozu s cestujícími nebyl nikdy zařazen. V loňském roce tramvaj tamní dopravce nabídl k prodeji. Zájem o koupi projevil DPP, který současně vypsal veřejnou soutěž na její opravu. Tu vyhrál právě DPMB.

Tramvaj K2 ve svém původním působišti v Bratislavě
Tramvaj K2 na zkušební jízdě dne 10.1.2023 v Hostivaři

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: DPMB a DPP, foto: Pavel Šejna / Dopraváček.eu

1 komentář: „Na tramvaji K2 se v Praze zacvičují první řidiči

  • St 11. 1. 2023 (19:22)
    Permalink

    Jestli má tento již muzejní kousek vydržet v renovovaném stavu, tak jeho nasazení na linku 23 bude mimořádně špatný nápad. Streetwriters a jim podobní se jistě budou těšit na to, až tramvaj uvnitř vyzdobí dle svých představ a vkusu.

    Reagovat

Leave a Reply

%d bloggers like this: