V Karlovarském kraji aktuálně chybí stovky profesionálních řidičů

V České republice chybí v autobusové dopravě přibližně 5 tisíc řidičů.

Tématem se dlouhodobě zabývá také Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK), která nyní iniciovala jednání s představiteli kraje a zástupci středních škol a regionálních dopravců. Řešením je podle nich motivace studentů k dřívějšímu získání průkazů profesní způsobilosti, propagace profese, ale i možné snížení věkové hranice pro řízení vozů hromadné dopravy.

„Nedostatek profesionálních řidičů je problém, který se rok od roku prohlubuje,” potvrzuje Lenka Mansfeldová, ředitelka KHK KK. „Zájemci o tuto práci musí mít nejen řidičský průkaz vyšších skupin, ale také profesní průkaz řidiče. To je proces, který je náročný časově i finančně. Absolventi středních škol proto často volí jiné zaměstnání, které mohou vykonávat hned. Cílem je tedy motivovat studenty k získání průkazů profesní způsobilosti již během školy. Zároveň jsme otevřeli diskuzi, zda snížit věkovou hranici pro řidiče hromadné autobusové dopravy,“ říká ředitelka Lenka Mansfeldová.

Často se také hovoří o výraznějším zaměstnávání šoférů ze zahraničí, to ale podle dopravců není řešení. „Průměrný věk našich šoférů je 49 let. Výrazně chybí především generace do 40 let. Je potřeba, aby ze škol vycházelo mnohem více mladých lidí s řidičskými oprávněními C+E a profesními průkazy. Tímto směrem je potřeba zaměřit financování. O takové uchazeče/čky o zaměstnání bude mezi firmami obrovský zájem a bude velká ochota investovat do jejich následného zaučení, rozvoje a odměňování,“ vysvětluje Matyáš Lagarde ze společnosti Lagarde Spedition, který je zároveň jedním ze dvou garantů sekce Doprava při KHK KK. „Věříme, že tato cesta je perspektivnější než získávání nových profesionálních řidičů formou rekvalifikací a příchodů řidičů z okolních států. To je nedostatečné řešení,“ dodává.

„Tato situace již ohrožuje kvalitní zajištění autobusové dopravní obslužnosti v regionech,“ upozorňuje Zdeněk Suchan, předseda představenstva společnosti Autobusy Karlovy Vary a druhý garant komorové sekce Doprava. Také on vidí řešení ve větší součinnosti mezi technickými školami a zaměstnavateli, pomoct by ale mohla i úprava legislativy. „Situaci by pomohlo částečně řešit umožnění řízení autobusu mladým od 18 let, na kratších linkách do 50 kilometrů, s potřebným zácvikem a rutinní přepravou na opakujících se trasách. Tuto možnost mají např. mladí v Německu. V kombinaci s oborem řidič by potom technické školy mohly jako součást studia vydávat absolventům řidičské a profesní průkazy, jak na nákladní vozidlo (C, C+E), tak na autobus (D, D+E). Dnes může řídit osoba od 18 let pouze nákladní vozidlo, ale autobus až od 21 let. Mladí zájemci o řízení autobusu se tedy většinou vydají cestou jiné profese,“ uzavírá Zdeněk Suchan.

Zdroj: Karlovarský kraj, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: