Martin Kupka si v plzeňské Škodě prohlédl vodíkový autobus

Ministr dopravy Martin Kupka dnes navštívil výrobní závod skupiny Škoda Group v Plzni, kde si prohlédl nový vodíkový autobus Škoda H’CITY.

Vodíkový autobus představuje alternativu ke klasickým spalovacím motorům i stále populárnějším elektromotorům a je tak další variantou, kterou mohou dopravní podniky doplnit své flotily vozidel a zajistit tak rozmanitost využívaných pohonů, která vede k větší spolehlivosti a stabilitě při plánování spojů. O alternativní pohony se stále více zajímají provozovatelé i samosprávy. To ale zdaleka není vše. Velkou podporu mají v tomto ohledu výrobci i ze strany státu, jak ukazuje právě návštěva ministra Kupky, který se o vývoj nových technologií v dopravě aktivně zajímá.

“Ve vodíkovém pohonu vidím budoucnost. Města i dopravní podniky intenzivně hledají způsoby, jak v rámci svých vozových parků snížit zátěž na životní prostředí. Bohužel ne pro všechny jsou trolejbusy či elektrobusy řešením. Existuje řada míst nejen v České republice, kde provoz těchto vozidel není možný. A vodíkový pohon by mohl být tou odpovědí. S jeho zavedením se samozřejmě pojí řada výzev, jako je například výstavba potřebné infrastruktury. Takové výzvy jsou ale nedílnou součástí technologického vývoje. Musím říct, že jsem rád, že takový vývoj probíhá i v naší zemi v srdci Evropy. Škoda Group se svými produkty již řadu let se významně podílí na budování pozitivní reputace České republiky v zahraničí a svým vývojem přispívá k rozvoji veřejné dopravy nejen v Evropě,” říká Martin Kupka, ministr dopravy České republiky.

“První vodíkový autobus jsme představili již v roce 2009, ale v té době na novou technologii ještě společnost nebyla připravena. Nyní je však doba jiná a vodíkový autobus bude hrát důležitou roli v mobilitě moderních měst. Velmi mě těší, že můžeme využít naše zkušenosti a podílet se na rozvoji alternativní dopravy a nabízet naše nová vlastní řešení. Využití vodíkového pohonu v městské dopravě však není pouze o vozidlech, ale o celé infrastruktuře, která je k provozu takových vozidel potřeba. Ve výstavbě infrastruktury má právě stát největší slovo, a proto si vážíme zájmu pana ministra. Zejména je důležité to, že se společně shodneme na tom, že toto je cesta, která má smysl,” říká Petr Novotný, President Components & Bus Mobility ve Škoda Group.

Ministr dopravy Martin Kupka dnes navštívil výrobní závod skupiny Škoda Group v Plzni (foto: Škoda Group)

Ekologické vozidlo

Vodíkový autobus Škoda H’CITY je plně bezemisní vozidlo, které během provozu uvolňuje do vzduchu pouze vodní páru, která je výsledkem chemické reakce mezi vodíkem a vzduchem. Spojuje v sobě výhody elektrobusu a tradičního dieselového pohonu – má velmi nízkou hlučnost typickou pro elektrobusy, na rozdíl od dobíjení baterií doplnění vodíkem probíhá velmi rychle a autobus je ihned po natankování připraven k provozu.

Tišší provoz a čisté ovzduší

Autobusy na vodíkový pohon mají extrémně nízkou hlučnost a nízké vibrace, což je typické i pro klasické elektrobusy. Na rozdíl od nich je ale doplnění paliva do vodíkového autobusu nepoměrně rychlejší, protože nedochází k přímému dobíjení baterií. Do autobusu je doplňován vodík, který přímo v autobusu uvnitř PEM palivových článků vzájemnou reakcí s kyslíkem ze vzduchu vyrábí elektrickou energii. Vozidla tak nemusí čekat u nabíjecích stanic, ale jsou neustále připravena vyjet do provozu. Do vzduchu se pak uvolňuje pára, která vzniká jako vedlejší produkt chemické reakce. Díky tomu vodíkové autobusy nijak nezatěžují životní prostředí. Na jedno natankování H’CITY urazí až 350 km.

Změnu, kterou vodíkový pohon přinese očekává i Dopravní podnik Praha. „DPP je největším provozovatelem MHD a naftových autobusů v Praze. Na základě klimatických závazků ČR a HMP bychom měli 75 % vozového parku autobusů převést na lokálně bezemisní vozidla. V současnosti běžné technologie nám nabízí buďto bateriové elektrobusy nebo trolejbusy, tj. převést většinu výkonů naftových autobusů do elektrické trakce, ve které už nyní máme kompletně metro a tramvaje. DPP má ale za úkol zajišťovat veřejnou dopravu v Praze i v krizových situacích, např. při přerušení provozu metra, blackoutu apod. Proto musíme zohledňovat také energetickou bezpečnost a zachovat si alespoň 25 % vozového parku autobusů nezávislého na nabíjecí infrastruktuře. Vodík považujeme za významnou možnost diverzifikace zdrojů a alternativu k elektrifikaci. Tutu technologii si ale nejdříve potřebujeme ověřit v reálném provozu v Praze, která je svým kopcovitým terénem, dlouhými linkami a vysokým nájezdem specifická. Pevně věřím, že vodíkový autobus Škoda H’City budeme moct nasadit do testovacího provozu na lince 170 během letošního jara,“ říká Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

Plně bezemisní vozidlo rozšiřuje portfolio autobusů Škoda Group. Zákazníci si tak mohou na základě svých požadavků vybrat takovou možnost, která je pro ně nejvhodnější. Vodíkový autobus cílí na provozovatele, pro které je klíčová udržitelnost a ochrana životního prostředí a současně hledají variantu ke klasickým elektrobusům.

Nový model autobusu Škoda H’CITY byl slavnostně představen na 11. ročníku veletrhu Czechbus v Praze (foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu)
Autobusu Škoda H’CITY na 11. ročníku veletrhu Czechbus v Praze (foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu)

KLÍČOVÉ VLASTNOSTI VODÍKOVÉHO AUTOBUSU ŠKODA H’CITY 12:

  • Délka: 12 020 mm
  • Šířka: 2 550 mm
  • Výška: 3 430 mm
  • Počet míst k sezení: 26
  • Počet cestujících: až 85
  • Dojezd na jedno naplnění: 350 km
  • Kapacita zásobníku vodíku: 39 kg

Zdroj: Škoda Group, foto: Škoda Group a Ministerstvo dopravy

Leave a Reply

%d bloggers like this: