Nové motorové jednotky RegioFox završí modernizaci dopravy v Plzeňském kraji

Součástí smlouvy, kterou Plzeňský kraj dnes uzavřel s Českými drahami, je rozsáhlá obnova vozového parku.

Modernizace vozového parku čeká na cestující na neelektrizovaných tratích v oblasti Plzeňské aglomerace, Českého lesa a na trati z Klatov do Železné Rudy. Během roku 2024 se na tratích objeví 10 zbrusu nových motorových jednotek, které budou vyrobeny firmou PESA v Polsku. Jedná se o jednotky podobné těm, které jsou dnes nasazovány na trati Plzeň – Domažlice (RegioShark), nicméně budou vývojově mladší, a tudíž komfortnější. Všechna tato vozidla budou provedena v grafickém designu Plzeňského kraje.

„Nové motorové jednotky dostaly jméno RegioFox. Tento nový vlak bude vybaven nejmodernějšími nízkoemisními motory Rolls-Royce splňujícími emisní limity Stage V, které kromě klasické nafty umí jezdit i na biopalivo HVO. Jednotky budou vybaveny také sčítacím systémem cestujících, který nám a objednatelům dopravy poskytne lepší přehled o vytížení jednotlivých spojů. O bezpečnost cestujících se postará evropský zabezpečovač ETCS nebo vnitřní i vnější kamerový systém, kterými budou tyto nové vlaky také vybaveny,“ doplňuje člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Na snímku je za České dráhy náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Jiří Ješeta (vlevo) a za Plzeňský kraj náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek (vpravo), foto: České dráhy

První nová vozidla budou nasazena v létě 2024. Nákupem nových vlaků však modernizace vozového parku zcela neskončí – od prosince 2026 bude na spoje, kde ještě budou v provozu starší motorové vozy, nasazeno 7 jednotek RegioShark, které cestující znají z tratě Plzeň – Domažlice. Tato vozidla projdou před jejich nasazením rekonstrukcí interiéru.

V oblasti Pošumaví se k těmto vozidlům také navíc přidá 8 moderních motorových vozů RS1 Stadler na trati Horažďovice – Sušice – Klatovy – Domažlice, kde budou tato vozidla od prosince 2023 provozována dopravcem GW Train Regio.

Interiér nové motorové jednotky RegioFox (foto: České dráhy)

Zdroj: Plzeňský kraj a České dráhy, foto: České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: