Správa železnic představuje 6 návrhů nových dřevěných přístřešků pro českou železnici

Zájemci si mohou v informačním centru Správy železnic na pražském hlavním nádraží a v Ústí nad Labem prohlédnout 6 návrhů nových dřevěných přístřešků.

Ty vzešly ze studentské soutěže Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze a Správy železnic. Jejím cílem bylo motivovat studenty, aby se aktivně zapojili do změny vnímání železnice a podpořili využití dřeva jako hlavního stavebního materiálu pro zastávky.

Tříčlenné týmy byly složeny ze studentů Fakulty lesnické a dřevařské ČZU a Fakulty stavební ČVUT. Jejich úkolem bylo nalezení technického řešení pro nové typizované dřevěné přístřešky, které bude Správa železnic realizovat po celém Česku. Vydržet by měly náročné povětrnostní podmínky v horách nebo chráněných lokalitách. Náklady na vybudování přístřešku by podle pravidel soutěže neměly překročit půl milionu korun.

Odborná komise ocenila jako nejlepší návrh dřevěného přístřešku od trojice ve složení Alexandra Horáčková, Michaela Andrlová a Jan Rous. Členové vítězného týmu získali tříměsíční placenou stáž ve Správě železnic. Jejich přístřešek se již připravuje k realizaci na Karlovarsku. Cenu náměstkyně generálního ředitele pro provozuschopnost Marcely Pernicové získal tým, jehož návrh bude Správa železnic připravovat na jižní Moravě.

Všechny soutěžní návrhy si budou moci prohlédnout také návštěvníci informačního centra Správy železnic na hlavním nádraží v Ústí nad Labem. Později se výstava přesune do Ostravy na konferenci Rail Business Days.

Zdroj: Správa železnic

Leave a Reply

%d bloggers like this: